Četrtek, 21. 8. 2014, 16.00
5 let, 6 mesecev
Število žrtev ebole hitro narašča, konca epidemije ni na vidiku
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) računa na to, da jim bo širjenje virusa uspelo zajeziti šele v nekaj mesecih.
Epidemija bo po oceni WHO trajala še nekaj mesecev. Poleg tega se je v primeru širitve v Nigerijo izkazalo, da lahko izjemno nevaren virus prek okuženih potnikov na letalu pride v "vsako mesto z mednarodnim letališčem", je v sredo objavljenem članku v ameriški strokovni reviji New England Journal of Medicine zapisala direktorica WHO Margaret Chan.
Iz ZDA medtem prihajajo dobre novice. Ameriški zdravnik Kent Brantly, ki je virus staknil med delom v Liberiji, naj bi ozdravel in še danes zapustil bolnišnico v Atlanti. Domnevno eden prvi primerov ebole, ki so jih zdravili na ameriških tleh, je bil v izolaciji od vrnitve v državo 2. avgusta. Zdravili so ga z eksperimentalnim zdravilom ZMapp.
Medtem je Južnoafriška republika razglasila "popolno prepoved vstopa potnikov iz teh visoko tveganih držav, ki niso državljani Južnoafriške republike". Južnoafričani, ki se bodo vračali iz teh območij, pa bodo deležni strogega opazovanja, navaja sporočilo ministrstva za zdravje. Oblasti so prav tako prepovedale nenujna potovanja v države z visoko stopnjo okuženosti z virusom ebole.
V Južnoafriški republiki zaenkrat niso zabeležili nobenega primera okužbe, v dveh primerih pa so sum ovrgli, saj sta bili obe osebi na testiranju negativni.