Petek,
30. 10. 2015,
7.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Drava poplave tožba

Petek, 30. 10. 2015, 7.21

8 let, 7 mesecev

Slovenija vložila tožbo zaradi poplavljanja Drave

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Izteka se rok, ki ga je za plačilo odškodnine zaradi poplavljanja Drave leta 2012 vlada postavila avstrijskemu upravljavcu hidroelektrarn na Dravi, družbi Verbund. Pravobranilstvo je že vložilo tožbo.

Na državnem pravobranilstvu so tožbo zoper avstrijsko podjetje ta teden vložili na mariborsko okrožno sodišče. Z njo zahtevajo plačilo odškodnine za škodo, ki jo je Verbund povzročil Sloveniji z nenadnim izpustom vode iz akumulacijskih jezer. Gre za povzročeno škodo, ki naj bi jo Verbund s prevelikim izpustom vode povzročil na slovenski državni infrastrukturi. Če bodo povrnitev škode želeli tudi državljani, podjetja ali lokalne skupnosti, ki so bili prizadeti v poplavnem valu leta 2012, bodo morali tožbe sprožiti sami.

O višini zahtevka molčijo Triletni rok, v katerem je treba vložiti tožbe zoper avstrijsko podjetje, se izteče 6. novembra. O tem, kolikšen je bil odškodninski zahtevek Slovenije, na pravobranilstvu za zdaj molčijo, hkrati pa pojasnjujejo, da je bila država tožbo primorana vložiti, saj bi sicer potekel zastaralni rok. Kljub temu si bodo spor še naprej prizadevali rešiti po mirni poti. Do zdaj jim poravnave s podjetjem po predhodnem odškodninskem zahtevku, ki so ga na Verbund naslovili septembra letos, ni uspelo skleniti.

Verbund zavrača krivdo V podjetju Verbund so odškodninski zahtevek Slovenije prejeli, a ker menijo, da niso odgovorni za škodo, po besedah predstavnika podjetja za stike z mediji Roberta Zechnerja odškodnine ne bodo plačali.

Kot poudarjajo, je pri poplavah leta 2012 šlo za naravni dogodek, sami pa so izpeljali vse potrebno v skladu s pravili. Nepričakovano in močno deževje, še posebej na območju Spodnjih Karavank, je povzročilo močne tokove Drave in njenih pritokov, še posebej Meže. Glede na napovedi ne bi mogli ravnati drugače, pojasnjujejo.

Verbund: Vzroki za škodo so v Sloveniji Trdijo, da njihove hidroelektrarne niso bile vzrok za povzročeno škodo, pač pa so ti predvsem v Sloveniji. Poplavljanje naj bi povzročili slabo pretočna Drava in njeni pritoki, ki naj bi bili na slovenski strani slabo očiščeni skozi verigo Dravskih elektrarn Maribor. Vse to je po njihovem povzročilo škodo na državni infrastrukturi Slovenije.