Aleksander Kolednik

Četrtek,
4. 9. 2014,
11.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

turisti policija

Četrtek, 4. 9. 2014, 11.29

8 let, 7 mesecev

Saj ni res, pa je: slovenski hotelirji so po zakonu dolžni vohuniti za gosti

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Gostinka, ki oddaja apartmaje, je prejšnji teden izvedela, da mora ob vsakdanji "papirologiji" preverjati še, kako dolgo so njeni gostje bili v Sloveniji, preden so jo obiskali.

Pika Vidmar iz Lesc je aprila letos eno noč v enem od svojih apartmajev gostila bolgarsko državljanko. Čeprav je gostjo v skladu z zakonom vpisala v knjigo gostov in odrezek posredovala policijski postaji v Radovljici, je konec avgusta s policijske postaje v Ljubljani prejela obvestilo o prekršku in plačilni nalog v višini dva tisoč evrov, v Financah piše Novica Mihajlović.

Vsak gost mora zagotoviti, da je v državi manj kot tri mesece Bolgarko je policija naknadno obravnavala zaradi kaznivega dejanja in med postopkom so ugotovili, da je med obiskom pri Vidmarjevi bila v Sloveniji že več kot 90 dni. Vidmarjevi so v obvestilu o prekršku pojasnili, da je po zakonu o tujcih vsak tujec, tudi državljan članice EU, v prekršku, če v Sloveniji nepretrgoma biva več kot tri mesece. Sokriva je tudi gostiteljica, ki bi ta zakon morala poznati in bi v tem primeru morala gostji odreči gostoljubje.

Po razlagi iz obvestila o prekršku je dolžnost vsakega stanodajalca, da pred nastanitvijo vsakega tujca vpraša, koliko časa je na ozemlju Slovenije. Ker hotelir nima dostopa do podatkov o tem, kako dolgo je kdo v državi, mora vsakemu gostu v podpis ponuditi izjavo, v kateri gost zagotovi, da je v državi manj kot tri mesece.

"Prvič sem slišala, da moramo sobodajalci opravljati naloge, ki se zdijo povsem policijske narave," pravi Vidmarjeva. Tudi na turistično-gostinski zbornici so pojasnili, da zasliševanje gostov ni običajna praksa v turizmu, tega ne predvideva noben člen v turistični in gostinski zakonodaji, tega ne počne noben hotelir, kaj šele sobodajalec v državi.

Zasliševanja gostov ne poznajo v nobeni evropski državi Direktor direktorata za turizem na gospodarskem ministrstvu Marjan Hribar je s primerom kaznovane sobodajalke v Lescah seznanjen. "Njej in morebitnim drugim, ki bi bili podobno kaznovani, svetujem, naj se na izrečeno kazen pritožijo, ker to preprosto ne more biti prekršek," je bil odločen Hribar.

"Saj nismo policijska država, tega dela gostinci ne bodo izvajali namesto policije. To ne pritiče gostincem in takšnih postopkov, zasliševanja gostov, ne poznajo v nobeni evropski državi," je še povedal za Finance.