Torek, 9. 7. 2019, 20.48
5 let, 4 mesece
Šabeder: Zakon o zdravstvenem varstvu in zavarovanju pripravljen do prihodnjega poletja
Ena izmed najpomembnejših prioritet ministrstva za zdravje je priprava celovitega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, je na seji DZ dejal minister za zdravje Aleš Šabeder. Napovedal je, da bo zakon predvidoma pripravljen do prihodnjega poletja. Trenutno pa je ključna prioriteta krajšanje čakalnih dob, je dodal.
Kot je dejal v odgovoru na poslansko vprašanje Vojka Staroviča (SAB), so k reševanju problematike krajšanja čakalnih dob zelo aktivno pristopili ter sestavili projektno skupino. Vanjo so vključili tudi predstavnike izvajalcev, v njeno delo pa bodo vključili tudi predstavnike zavarovalnice, je dodal.
Zakon naj bi bil po njegovih napovedih pripravljen do junija 2020
O časovnici za skrajševanje čakalnih vrst je povedal, da se je projekt začel in da bodo čez poletje pripravili vse nadaljnje korake, ki jih bodo tudi predstavili.
Ukrepe bodo nato implementirali na vsa področja oziroma na vse vrste zdravstvenih storitev, v začetku pa so se osredotočili na pet področij, kjer so čakalne vrste najdaljše, kjer imajo največ nedopustno čakajočih ter kjer se lahko zdravstveno stanje bolnikov, ki čakajo v vrsti, bistveno poslabša, je še pojasnil.
Kot eno od najpomembnejših prednostnih nalog ministrstva pa je navedel pripravo celovitega sodobnega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je eden izmed najpomembnejših zakonskih aktov na področju zdravstva.
Zapletena ureditev
Z njim želijo urediti tudi vlogo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) oziroma povečati njegovo vlogo kot aktivnega kupca zdravstvenih storitev, je pojasnil minister.
Zakon bo po njegovih navedbah tudi prvič na zakonski ravni jasno opredelil, katere so tiste pravice, ki posamezniku pripadajo na podlagi vključitve v obvezno zdravstveno zavarovanje.
Danes je namreč po njegovih besedah ta ureditev precej zapletena, saj so pravice opredeljene v podzakonskem aktu v pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja, kar pa pri uporabnikih zdravstvenega sistema povzroča občutek delnega arbitrarnega odločanja tako na strani izvajalcev zdravstvene dejavnosti kot tudi ZZZS.
1