Petek,
25. 7. 2014,
12.56

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

čakalne vrste čakalne dobe

Petek, 25. 7. 2014, 12.56

7 let, 1 mesec

Realnost slovenskega zdravstva: za 230 tisoč bolnikov skrbi le 15 zdravnikov specialistov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Čakalne vrste za zdravniške preglede, posege in operacije se še naprej podaljšujejo, mnogi bolniki čakajo bistveno predolgo. Stanje je najbolj kritično na revmatologiji.

V čakalnih vrstah pred specialističnimi ambulantami in izbranimi storitvami "stoji" vse več bolnikov. V začetku meseca jih je bilo glede na poročilo Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja (NIJZ) skupaj že 164.677: - 91.799 jih čaka na prvi pregled v 13 specialističnih ambulantah, vključno s fizioterapijo, - 72.878 pa na eno izmed 47 izbranih zdravstvenih storitev.

Seznami so iz meseca v mesec daljši, še lani novembra, ko smo nazadnje opozarjali na to težavo, je bilo v čakalni vrsti skupaj približno 152 tisoč pacientov, 87 tisoč na seznamu ambulant, 65 tisoč jih je čakalo na storitve. V povprečju se na mesec vrsta podaljša za več kot 1500 bolnikov.

Kako dolgo sme bolnik čakati? NIJZ posebej opozarja tudi na težavo predolgih čakalnih dob. Kar 19.486 bolnikov na pregled oziroma storitev čaka dlje, kot je dopustno.

Pravilnik o čakalnih dobah, uveljavljen leta 2011, določa, da mora bolnik v nujnem primeru, ko je njegovo življenje ogroženo, na vrsto priti takoj, to je v 24 urah. V nenujnih primerih dobi napotnico: - za hitro obravnavo, ko mora biti na vrsti v treh mesecih, - za redno obravnavo, ko mora biti na vrsti v šestih mesecih oziroma v 12 mesecih na ortopediji in ortodontiji.

V primeru raka mora biti pacient obravnavan v roku 30 dni.

Na revmatologa lahko čakate skoraj dve leti Med vsemi bolniki morajo biti najbolj potrpežljivi revmatiki, saj prav v nobeni revmatološki ambulanti bolniki ne pridejo na vrsto znotraj dopustnih mej, opozarja NIJZ. Zaradi težav z revmo vas bodo najhitreje sprejeli v ambulanti v Slovenj Gradcu, a še tam boste čakali 270 dni oziroma devet mesecev.

Povsod drugje pa še dlje: - Nova Gorica: 278 dni, - Celje: 330 dni, - UKC Ljubljana: 428 dni, - Izola: 450 dni, - UKC Maribor: 569 dni, - Novo mesto: 650 dni.

Večna težava pomanjkanja zdravnikov Ključna težava dolgih čakalnih dob in vse daljših čakalnih vrst na področju revmatologije ostaja pomanjkanje zdravnikov.

"Premalo je revmatologov," opozarja generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin in dodaja, da so na ZZZS pripravljeni takoj financirati dodatne ambulante. "Lani smo celo stimulirali prve preglede, a se ni najbolj obneslo." Revmatologija je namreč področje, ki se v zadnjih letih zelo hitro razvija, a oblikovanje revmatološke mreže temu ne sledi, še dodaja Fakin.

15 specialistov za 230 tisoč bolnikov V Sloveniji je približno 230 tisoč revmatičnih bolnikov, med njimi jih ima od 40 do 60 tisoč vnetni revmatizem. Za vse te bolnike pa je v celotni državi na voljo komaj 15 specialistov, letos sta bili razpisani dve specializaciji, in sicer za Celje in Novo Gorico, so nam sporočili iz Zdravniške zbornice Slovenije.

Na zbornici medtem poudarjajo, da so se v luči reševanja predolgih čakalnih dob že večkrat srečali s predstavniki bolnikovih pravic, organizirali so okroglo mizo. "Žal število specializantov ni bilo dodatno povečano, saj zdravstveni zavodi niso prijavili potreb po novih specializantih," so še sporočili iz zbornice.