Danijel Spasojević je invalid, star komaj 26 let, ki je zaradi mišične distrofije vezan na 24-urno pomoč. Zdaj, ko mu je hudo zbolela mati, se mu v naši državi ne slika nič kaj rožnata prihodnost.
Do pred kratkim je zanj po svojih najboljših močeh skrbela mati, po svoji bolezni pa se zaveda, da takšnega napora ne bo več sposobna, zato seveda išče ustrezno rešitev, ki bi Danijelu hkrati omogočala človeka dostojno življenje, primerno njegovi mladosti. Žal pa se zdi, da je njegova realna možnost najbrž kakšen dom za ostarele.
Danijel si želi aktivno mladost
Danijel je namreč kljub invalidnosti tudi umetnik, njegove stvaritve pa je mogoče videti na YouTubu. Tako je objavil film v več delih To je on, njegova je tudi animirana uspešnica I feel creazy in Slovenia (Dani Production), ki je zabeležila več kot 89 tisoč ogledov. Aktivno se udeležuje tudi humanitarnih akcij.
Najbrž si ni težko predstavljati, da si v teh letih ne želi ravno institucionaliziranega življenja, temveč nekoliko več svobode, stika s sovrstniki, skratka, nekoliko pestrejšega življenja, kot se mu obeta. Želi si tudi, da bi živel v mestu, kot sam pravi, ne nekje na vasi, kjer bi bil odrezan od dogajanja. V stiski se je med drugim obrnil tudi na Društvo distrofikov Slovenije, ki ima po njegovih besedah številna stanovanja v Ljubljani in okolici, v katerih stanovalcem ponujajo tudi osebno asistenco. Žal je od društva dobil negativen odgovor.
Društvo distrofikov: Kapacitet ni na voljo
V društvu so prepričani, da Danijelu tako kot drugim distrofikom pomagajo po svojih zmožnostih. "Decembra lani je društvena komisija za socialno delo obravnavala njegovo prošnjo za nastanitev v Ljubljani in ga pisno obvestila, da društvo trenutno nima prostih kapacitet, kamor bi se lahko začasno nastanil uporabnik invalidskega vozička, niti prostega asistenta, ki bi mu lahko nudil nujno potrebno 24-urno oskrbo," pravi Ivo Jakovljevič, sekretar društva distrofikov.
"V sodelovanju s celjskim CSD sem poslal okoli 40 prošenj, tudi v domove za ostarele, a sem dobil negativne odgovore, češ da ne zadostujem kriterijem po letih. Na CSD so naredili vse, kar lahko," nam med obiskom v rehabilitacijskem centru Soča, kjer naj bi bil le še danes, pojasni Danijel.
V društvu se sicer zavedajo problema, s katerim se srečuje vse več distrofikov po Sloveniji. Kot so zapisali, je ravno zato na njihovo pobudo pred časom nastal oddelek mlajših invalidov v okviru Doma starejših občanov Ljubljana Bežigrad.
Rad bi na oddelek mlajših invalidov
Ravno v ta dom pa si Danijel želi. "Meni v društvu niso nič pojasnili, rekli so le, da je oddelek zaseden, zato se sprašujem, zakaj obstaja oddelek mlajših invalidov, če pa so tam pred kratkim naselili gospo, ki je stara 60 let," se sprašuje Danijel. V društvu odgovarjajo, da se je Danijel zadnja leta temu oddelku posmehoval in ga označil za getoizacijo invalidov: "Ne glede na to pa so po naših informacijah vse kapacitete na oddelku zasedene in edina možnost, da tam dobi sobo Danijel, bi bila, če bi protipravno izselili nekoga drugega," odgovarja Jakovljevič.
Društvo: Danijel je predvsem skrb CSD
V društvu tudi opozarjajo, da je Danijel, ne glede na to, da je invalid, tudi državljan Slovenije in je za njegov problem v prvi vrsti pristojen center za socialno delo. "Na naš zadnji dopis, kjer smo mu sporočili, ali je naše sodelovanje s CSD Celje zanj sprejemljiv način reševanja konkretne situacije, nismo prejeli nobenega odgovora," pravijo v društvu, zato so presenečeni, da so se znašli v središču medijskega obračunavanja.
Elena Pečarič: Gre za 200 oseb, ki potrebujejo veliko pomoči
Danijelu v podporo se je oglasila tudi Elena Pečarič, ki je prepričana, da je res žalostno, da si mora fant pri 26 letih želeti, da se zanj sprosti prosto mesto v domu upokojencev. Ob njegovem problemu bi pri ljudeh pričakovala val ogorčenja, a, kot ugotavlja, smo se očitno navadili, da je socialna država v Sloveniji zgolj beseda na papirju.
"Ta oddelek je bil zgrajen v 70. letih na pobudo društva distrofikov, bolje njenega večnega predsednika Borisa Šuštaršiča. Zanj je to še velik poslovni dosežek, s katerim se ponaša, čeprav sam bivanja v domu nikoli ni preizkusil," pravi Pečaričeva, ki dodaja, da je tako kot Danijel tudi sama članica društva distrofikov.
"To bi moralo delati v korist ljudi s to diagnozo, a počne vse kaj drugega. Ne nazadnje nas je takšnih, ki potrebujemo veliko pomoči, le kakšnih 200," zato dvomi o tem, da so vse kapacitete zasedene. "Pa smo spet tam, kaj vse se ne sme početi z javnim denarjem za reševanje stisk," pravi Pečaričeva, ki ponovno, kot že velikokrat do zdaj, opozarja ministrstvo za delo na zlorabo javnega denarja – po njenih informacijah se iz Loterije Slovenije v FIHO steka na leto 14 milijonov evrov –, da ne naredi nič in se spreneveda, ko gre za pomoč invalidskim organizacijam.
Protest pred društvom distrofikov
Danijel dobiva vse večjo podporo tudi v civilni družbi, saj so se njemu v podporo oglasili Borci za pravice hendikepiranih, ki so v sporočilu za javnost zapisali, da bi velik del težav rešili z zakonom o osebni asistenci, ki bi ga država morala sprejeti že pred dvema letoma, a je ta obtičal v predalih državnih birokratov na direktoratu za invalide na ministrstvu za delo. "Nekatere invalidske organizacije razpolagajo z namenskimi stanovanji za “namestitev svojih članov za določeno obdobje", ta stanovanja so bila kupljena bodisi s sredstvi FIHO bodisi jih je občina dala v zastonjsko uporabo. Ministrstvo nima nobenega registra in pregleda nad številnimi nepremičninami, ki se kupujejo iz javnih sredstev HIFO,” so še zapisali Borci.
Borcem za pravice hendikepiranih se pridružuje tudi Gibanje 15o, skupaj so se danes ob 11. uri protestno zbrali pred društvom distrofikov v Plavi laguni v Ljubljani.