Sreda, 9. 7. 2025, 13.56
1 ura, 40 minut
Premier se o obrambnih referendumih posvetuje z ustavnimi pravniki

Premier Robert Golob bo najprej prisluhnil ustavnim pravnikom, ki so med drugim v preteklih dneh pojasnjevali, da bi moral biti drugi načrtovani referendum - o članstvu v Natu - referendum o mednarodnih povezavah, ne pa posvetovalni referendum.
Premier Robert Golob gosti ustavne pravnike, s katerimi se želi pogovoriti o obrambnih referendumih. Ustavni pravniki so ob prihodu na srečanje večinoma ocenjevali, da pravno gledano rešitve za izhod iz nastalega referendumskega položaja še obstajajo, a je odločitev o tem, kako bodo ravnali, v rokah političnih akterjev.
Ustavni pravnik Ciril Ribičič je ob prihodu na srečanje s predsednikom vlade dejal, da so tovrstna posvetovanja zelo koristna, tudi zato, da se ozrejo v pretekle podobne primere.
Današnji posvet je za pametno potezo označil tudi dekan ljubljanske pravne fakultete in nekdanji premier Miro Cerar. "Sam osebno verjamem, da pravni okviri dopuščajo še zelo različne možnosti, da je vse na neki način še odprto, seveda pa je potem stvar politične volje, za katero stvar ali usmeritev se bo odločila politika," je dejal. Enako meni o možnosti, da se politika lahko še umakne od obeh referendumov - o obrambnih izdatkih in o članstvu v Natu.
Ustavni pravniki so sicer med drugim danes opozorili na potencialne zaplete pri referendumskem vprašanju o dvigu obrambnih izdatkov, ki ga je DZ že potrdil. Predlagateljica referenduma, koalicijska Levica, je za vprašanje predlagala: Ali ste za to, da Slovenija povečuje obrambne izdatke tako, da bodo ti leta 2030 dosegli tri odstotke BDP letno, kar je trenutno približno 2,1 milijarde evrov?
Ustavni pravnik Kučič: Premierju bi svetoval, da predlog umakne
"Kar sem opazil, je, da so nekateri pisali referendumsko vprašanje očitno v prepričanju, da referendum ne bo sprejet," je danes poudaril Ribičič. Ustavni pravnik Igor Kaučič pa je glede že izglasovanega referenduma v DZ dejal, da bi najprej svetoval razmislek o njegovi smiselnosti, pa tudi ustreznosti vprašanja. "Kajti zdi se mi, da je zavajajoče in da lahko predstavlja veliko težavo, ne samo za glasovalce, ampak tudi za interpretacijo izida," je opozoril.
Gibanju Svoboda, ki je napovedalo referendum o članstvu v Natu, pa bi svetoval, da ta predlog oz. pobudo umakne. Če bo predsednik vlade pri svoji odločitvi vztrajal, meni, da referendum ne bi smel biti posvetovalni, pač pa, ko je ustavnopravno ustrezno, referendum o mednarodnih povezavah.
Ustavna pravnika Saša Zagorc in Matej Avbelj ob prihodu na srečanje izjav nista dajala. Kot je pojasnil drugi, želi svoja stališča najprej predstaviti predsedniku vlade.
V četrtek srečanje koalicijskih partnerjev, v petek vrh parlamentarnih strank
Premier Robert Golob začenja niz napovedanih pogovorov o obrambnih referendumih, za katera se je odločil po petkovem glasovanju, na katerem je DZ podprl predlog Levice za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov, sledila pa je napoved največje vladne stranke o razpisu posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu, češ da je to edino vprašanje, na katero morajo dobiti odgovor državljanov.
Trenutno se posvetuje z ustavnimi pravniki, zatem se bo popoldne sestal še izvršni odbor največje vladne stranke Gibanje Svoboda. V četrtek bo sledilo srečanje predsednika vlade s koalicijskimi partnerji, v petek pa še vrh parlamentarnih strank.