Četrtek,
20. 8. 2015,
14.35

Osveženo pred

2 leti, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ministri zdravstvo Dušan Keber Borut Miklavčič

Četrtek, 20. 8. 2015, 14.35

2 leti, 6 mesecev

"Predstavljamo si, da morajo biti zdravniki nezmotljivi, a to je nemogoče"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Domnevne smrti otrok zaradi nepravilnega zdravljenja, primer Radan, reforma zdravstva, ki je ni in ni. Zakaj se našemu zdravstvu dogajajo ekscesi in kako bi se morali lotiti njegovih glavnih težav?

Poročilo mednarodne komisije o nadzoru v UKC Ljubljana je pokazalo, da naj bi na oddelku otroške srčne kirurgije v osrednji slovenski zdravstveni ustanovi med letoma 2007 in 2014 zaradi nepravilnega zdravljena umrlo najmanj deset otrok. Komisija je, po za zdaj še neuradnih informacijah, ugotovila številne nepravilnosti, od programskih do strokovnih, izpostavila je tudi neustrezne odnose med zaposlenimi.

Omenjeno poročilo ni osamljen primer razkritja ekscesnega dogajanja v slovenskem zdravstvu. Spomnimo le na primer Ivana Radana, zdravnika na ljubljanski nevrološki kliniki, ki je osumljen sedmih umorov in več drugih kaznivih dejanj. Slovenija še vedno čaka tudi na širše sistemske rešitve v zdravstvu. Ministrica Milojka Kolar Celarc je junija predstavila resolucijo o nacionalnem načrtu zdravstvenega varstva do leta 2025, a je ta za zdaj še vedno le na papirju. Resolucija sicer predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ureditev koncesij, nekoliko spremenjeno vlogo zavoda za zdravstveno zavarovanje, vodstva bolnišnic pa naj bi dobila več pristojnosti.

Poklicali smo nekatere nekdanje ministre za zdravje in jih vprašali, kaj se dogaja na področju slovenskega zdravstva in zdravstvenega sistema. Kaj so glavne težave, ki bi jih morali reševati, pri čem bi morali začeti?