Nedelja,
30. 4. 2023,
7.23

Osveženo pred

1 leto, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,21

2

Natisni članek

Natisni članek

praznik kresovanje

Nedelja, 30. 4. 2023, 7.23

1 leto, 6 mesecev

Po Sloveniji zvečer številna kresovanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,21

2

Kres, Ruše | Noč bo tako za marsikoga kratka, saj bodo v ponedeljek zjutraj marsikje že zgodaj zadonele prvomajske budnice, ki jim bodo čez dan sledile praznične prireditve. | Foto STA

Noč bo tako za marsikoga kratka, saj bodo v ponedeljek zjutraj marsikje že zgodaj zadonele prvomajske budnice, ki jim bodo čez dan sledile praznične prireditve.

Foto: STA

Po Sloveniji bodo zvečer zagoreli številni kresovi v čast praznika dela, 1. maja, ki ga spremljajo različni nastopi, koncerti, govori in predvsem druženja. Največ ljudi tudi letos pričakujejo na kresovanju na Rožniku nad Ljubljano, kjer bo zbrane nagovorila predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič.

Na Rožniku bodo po prižigu kresa za glasbeno podlago skrbele skupine Dan D, Voice Attack ter Greg Black & The Bad Notion.

Družili se bodo tudi na Trgu Leona Štuklja v Mariboru, govorec pa bo izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko. Za glasbeni program bodo poskrbeli Godba Ruše z mažoretkami, Karneval Band ter Rock Partyzani. Kresovanje z glasbo pa bo med drugim v krajevni skupnosti Malečnik pri Mariboru ter v Rušah.

Kresovi bodo zagoreli tudi drugje po Sloveniji, od Prekmurja do Primorske, kjer bo Obalna sindikalna organizacija − KS 90 na Markovcu nad Koprom pripravila že tradicionalno osrednje kresovanje v slovenski Istri z živo glasbo.

Varnostna pravila pri kurjenju kresov

V naravnem okolju je denimo treba upoštevati, da mora biti prostor okoli kurišča očiščen vsaj en meter od njegovega roba, kres pa mora biti ves čas pod nadzorom polnoletne osebe.

Na javnih prireditvah s kresovanjem morajo biti zagotovljeni ustrezni varnostni ukrepi, predvsem požarna straža, ki pa jo lahko izvajajo le gasilci, so dodali na upravi za zaščito in reševanje.

Pri manjših kresovih, če požarna straža ni zagotovljena, mora biti kurišče obdano z negorljivimi materiali, denimo peskom, kamni ali opeko. Pri kurjenju kresov je priporočljivo uporabiti čim bolj suh les, prepovedano je uporabljati nevarne, vnetljive in eksplozivne snovi ter kuriti odpadke, so še našteli na upravi. Ob vetrovnem vremenu se kres ne sme prižigati.

Po končanem kurjenju je treba ogenj in žerjavico pogasiti, kurišče je priporočljivo prekriti z negorljivim materialom, kot sta pesek ali zemlja.

V primeru, da kres povzroči požar, je treba poklicati na številko 112. 

Dodatne zahteve v zvezi s kurjenjem v gozdu, tudi s kurjenjem kresov, določajo tudi predpisi o gozdovih. Uprava navaja, da lahko tudi lokalne skupnosti v naravnem okolju s svojimi predpisi določijo dodatne pogoje, omejitve in prepovedi, ki veljajo za določena posebej zavarovana območja. Pred začetkom aktivnosti za izvedbo kresovanja se je treba zato seznaniti, kakšne so omejitve in prepovedi na konkretni lokaciji kurjenja.

Kres
Novice Delavke in delavci so se na Rožniku prvič zbrali pred 132 leti #video
kresovanje 1, maj
Novice To morate vedeti, če boste kurili kresove in pokali s karbidom