Torek, 6. 8. 2024, 10.29
3 mesece, 1 teden
Po napadu na redarja oster odziv sindikata
Sindikat občinskih redarjev Slovenije je v odzivu na napad na občinskega redarja v romskem naselju Poganci izrazil razočaranje in zgroženost nad odnosom do njih. Po njihovih navedbah se je ponovno izkazalo, da je delo občinskega redarja zahtevno, nevarno, nepredvidljivo in naporno ter ga delodajalci in država žal premalo cenijo.
V sindikatu poudarjajo, da je vsako nasilje, še posebej storjeno zoper pooblaščene uradne osebe – občinske redarje, nesprejemljivo in ga je treba ostro obsoditi ter preganjati s pravnimi sredstvi.
Vse več psihičnega in fizičnega nasilja
Ugotavljajo, da se psihično in fizično nasilje nad občinskimi redarji stopnjujeta, v vedno več primerih se kaže izrazito osebna nastrojenost posameznikov proti občinskim redarjem. Ob tem poudarjajo, da je delodajalec občinskega redarja napotil na intervencijo v romsko naselje, čeprav je delo v patrulji opravljal sam, in da gre v primerih interveniranja v romskem naselju za rizične postopke.
Po njihovem mnenju odrejanje zgolj enega občinskega redarja v patruljo ni ustrezno, saj je treba zasledovati varnost občinskega redarja pri izvedbi postopkov, na kar delodajalce stalno opozarjajo. "Zaradi nepredvidljivosti dogodkov je z varnostnega vidika ustreznejša oblika dela patruljiranje, ki ga opravljata dva občinska redarja, kar nenazadnje izhaja tudi iz pravil policijske stroke, ki jih uporabljajo za izvajanje pooblastil občinskega redarstva. Če na delo že razporedijo samo enega občinskega redarja, po mnenju sindikata nikakor ni primerno, da ga napotijo na intervencijo v romsko naselje," so še zapisali v odzivu.
Kot so navedli, pri napotitvi na intervencijo ni šlo za pristojnost občinskega redarstva, saj izvajanje del v območju javne ceste predpisuje 31. člen zakona o cestah, za katere je pristojen občinski inšpektorat.