Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
28. 8. 2013,
15.41

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 28. 8. 2013, 15.41

8 let, 9 mesecev

Plačajte globo in ne bo vam treba v zapor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Bralka je dobila poziv za prestajanje zaporne kazni, ker zaradi nezaposlenosti ni v roku poravnala 800 evrov globe. Ali se lahko kljub pozivu, če globo poravnate, zaporu izognete?

Kot pojasnjuje bralka Planet Siol.neta, so ji z oddelka za prekrške okrajnega sodišča preklicali pogojno obsodbo v višini šest mesecev. V tem času bi namreč morala poravnati globo v višini 800 evrov, a ker je nezaposlena, globe preprosto ni zmogla plačati.

Zdaj so ji pogojno kazen spremenili v zapor in ji tudi odredili, kdaj se mora v zaporu zglasiti. Ker si tudi zapora ne more privoščiti, saj skrbi za družino, smo se pozanimali, ali lahko sodišče, če dolg poravna, svoj sklep o uklonilnem zaporu prekliče.

Kljub zaporu morate globo plačati Uklonilni zapor je pravni institut, ki lahko traja največ 30 dni, že vse od sprejetja leta 2005 pa buri duhove. Uvedli so ga kot odgovor na problem neučinkovitosti pri izterjavi denarnih kazni, izrečenih v postopkih o prekrških, ki je bila v prvi vrsti posledica plačilne nediscipline. Novi Zakon o prekrških (ZP-1) tako predvideva, da se storilca prekrška, ki deloma ali v celoti ne plača globe v določenem roku, prisili k plačilu tako, da se mu določi uklonilni zapor. Z izvršitvijo uklonilnega zapora pa obveznost plačila globe ne preneha, torej ga je prekrškar v vsakem primeru dolžan poravnati.

Če bo plačala, ne bo šla v zapor "Če bo omenjena gospa globo poravnala, se ji uklonilni zapor ne bo izvršil, na kar je bila tudi izrecno opozorjena v sklepu o določitvi uklonilnega zapora," odgovarjajo na ljubljanskem okrajnem sodišču in dodajajo, da je treba potrdilo o plačilu poslati na naslov, ki je naveden v sklepu o določitvi uklonilnega zapora oziroma v pozivu na prestajanje kazni zapora.

V primeru nezmožnosti plačila družbenokoristno delo Uklonilni zapor traja, dokler storilec ne plača pravnomočno izreče globe, vendar pa ne dlje kot 30 dni. Ko storilec plača globo, uklonilni zapor preneha. Ko je odločba o prekršku pravnomočna in izvršljiva, vendar globa še ni plačana, bo sodišče storilcu poslalo sklep o določitvi uklonilnega zapora. Z izdajo sklepa je storilcu še vedno dana možnost, da se uklonilnemu zaporu izogne, če plača globo. Enako je opozorjen tudi na možnost nadomestitve globe z opravo določenih nalog v splošno korist ali korist samoupravne lokalne skupnosti. Prav tako je opozorjen tudi na to, da z izvršitvijo uklonilnega zapora ne preneha obveznost plačila globe.

Eden od avtorjev ZP-1, Hinko Jenull, nekdanji vrhovni državni tožilec, je ob uvedbi povedal, da je iz naslova prekrškov na leto izdanih med 600 tisoč in 800 tisoč plačilnih nalogov, od tega pa je neizterjanih med 52 in 62 milijoni evrov. Zaradi tako slabega stanja in zaradi prilagoditve Evropi je bilo treba prenoviti prejšnjo ureditev na področju prava o prekrških.

Uklonilni zapor poseg v človekove pravice A zakon je že v prvem letu doživel spremembe, noveliran in spremenjen je bil že sedemkrat, od tega so se določbe o uklonilnem zaporu spremenile trikrat. Najbolj problematizirano je prav dejstvo, da se z uklonilnim zaporom posega v temeljno človekovo pravico do osebne svobode. Ravno glede odvzema prostosti kot sankcije za prekršek prevladuje stališče o skrajni neprimernosti tako radikalnega ukrepa v pravu o prekrških. O tem je že izrazil svoje stališče tudi penolog Dragan Petrovec.

Kot je povedal za Dnevnik, gre po njegovi oceni za ukrep, ki je zaradi načela sorazmernosti kazenske sankcije ustavno sporen, saj za precej hujše stvari sodišča dostikrat izrekajo "le" pogojne sodbe. "Zato gre v tem primeru za popolnoma nesorazmerno, nehumano ravnanje," opozarja Petrovec.

Takšen zapornik nas stane 80 evrov na dan In navsezadnje, uklonilni zapor ni brezplačen, saj tistega, ki konča v uklonilnem zaporu, "živijo" davkoplačevalci. Kot je znano, znaša oskrbni dan v zaporu okoli 80 evrov, koliko znese to v 30 dneh, ni težko izračunati.

Ne spreglejte