Torek,
17. 12. 2013,
13.45

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

petarde

Torek, 17. 12. 2013, 13.45

8 let, 7 mesecev

Petarde: Dvakrat premisli, ali je vredno (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Iz približno stotih petard sem vzel smodnik in ga stresel v cev. Cev je padla na tla in eksplodirala. Ostal sem brez rok," pripoveduje fant, ki je zaradi petard utrpel hude poškodbe.

"Nisem dojel, kaj se dogaja. Nisem verjel, da nimam rok," pripoveduje fant, ki se mu je življenje po nesreči s petardami spremenilo. Ostalo je le še vprašanje: "Zakaj ravno jaz?" In dolgotrajno zdravljenje ter za vedno spremenjeno življenje, saj se poškodovanega dela telesa kljub sodobnemu znanju in tehničnemu napredku v medicini ne da povrniti v prvotno stanje.

Uporaba petard v Sloveniji je sicer prepovedana, vendar so še vedno prisotni primeri poškodb zaradi neustrezne uporabe tovrstnih pirotehničnih sredstev. Letos so v ljubljanskem kliničnem centru obravnavali tri poškodovance, ki so utrpeli poškodbe zaradi uporabe pirotehničnih sredstev, prvega že konec novembra.

Alkohol in pirotehnika ne gresta skupaj Simon Herman z oddelka za travmatologijo v UKC Ljubljana opozarja, da je pri uporabi pirotehnike potrebna zbranost in odsotnost psihoaktivnih snovi, predvsem alkohola, ki je v času praznikov še bolj prisoten.

Med lanskoletnimi prazniki so v UKC Ljubljana zaradi poškodb s pirotehničnimi sredstvi sprejeli deset poškodovancev, največ – kar polovico – v silvestrski noči. Dva poškodovanca sta imela težke poškodbe, trije srednje težke, pet pa je lažjih poškodb – vsi so bili poškodovani, ker so sami uporabljali pirotehnična sredstva. Sicer pa številke v zadnjih letih upadajo, razlog je po mnenju Hermana predvsem v ozaveščenosti.

Po eksploziji ostane le še proteza Najpogostejše so manjše opeklinske rane brez večjih posledic. So pa tudi težke poškodbe roke s funkcionalnimi in estetskimi posledicami. Večinoma gre za poškodbe kosti in mehkih tkiv. "Poškodovanega dela telesa se po eksploziji ne more vrniti v enako stanje kot pred poškodbo, saj je tkivo zelo uničeno," pojasnjuje Uroš Ahčan z oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline v UKC Ljubljana. Kot navaja, je edina rešitev v takem primeru proteza ali pa roka darovalca, kar pa ima določene posledice.

"Najbolj tragično pri teh poškodbah pa je, da so to trajno invalidni mladi ljudje, ki se vse življenje nato spopadajo psihofizičnimi posledicami in so v breme družbi, ki ni sposobna pravočasno prepoznati težave in mladih ljudi preusmeriti iz nakupovalnih središč in ulic v šport, umetnost, znanost, naravo," pravi Ahčan.

Kazen za posameznika do 1200 evrov Da pri uporabi pirotehničnih sredstev ni prostora za objestnost in alkohol, opozarja Daniel Jug iz Uprave uniformirane policije GPU, kjer so lani obravnavali 150 kršitev in zasegli več kot 107 tisoč kosov pirotehničnih izdelkov. Kazen, ki lahko kršitelje doleti, pa se giblje med 400 in 1200 evri.

Kaj ni dovoljeno oziroma je kaznivo? • Predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanega učinka. • Uporaba pirotehničnih izdelkov v drugih predmetih. • Lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ali zmesi. • Preprodaja pirotehničnih izdelkov.