Torek, 17. 12. 2013, 13.45
8 let, 7 mesecev
Petarde: Dvakrat premisli, ali je vredno (video)
"Nisem dojel, kaj se dogaja. Nisem verjel, da nimam rok," pripoveduje fant, ki se mu je življenje po nesreči s petardami spremenilo. Ostalo je le še vprašanje: "Zakaj ravno jaz?" In dolgotrajno zdravljenje ter za vedno spremenjeno življenje, saj se poškodovanega dela telesa kljub sodobnemu znanju in tehničnemu napredku v medicini ne da povrniti v prvotno stanje.
Uporaba petard v Sloveniji je sicer prepovedana, vendar so še vedno prisotni primeri poškodb zaradi neustrezne uporabe tovrstnih pirotehničnih sredstev. Letos so v ljubljanskem kliničnem centru obravnavali tri poškodovance, ki so utrpeli poškodbe zaradi uporabe pirotehničnih sredstev, prvega že konec novembra.
Med lanskoletnimi prazniki so v UKC Ljubljana zaradi poškodb s pirotehničnimi sredstvi sprejeli deset poškodovancev, največ – kar polovico – v silvestrski noči. Dva poškodovanca sta imela težke poškodbe, trije srednje težke, pet pa je lažjih poškodb – vsi so bili poškodovani, ker so sami uporabljali pirotehnična sredstva. Sicer pa številke v zadnjih letih upadajo, razlog je po mnenju Hermana predvsem v ozaveščenosti.
"Najbolj tragično pri teh poškodbah pa je, da so to trajno invalidni mladi ljudje, ki se vse življenje nato spopadajo psihofizičnimi posledicami in so v breme družbi, ki ni sposobna pravočasno prepoznati težave in mladih ljudi preusmeriti iz nakupovalnih središč in ulic v šport, umetnost, znanost, naravo," pravi Ahčan.
Kaj ni dovoljeno oziroma je kaznivo? • Predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanega učinka. • Uporaba pirotehničnih izdelkov v drugih predmetih. • Lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ali zmesi. • Preprodaja pirotehničnih izdelkov.