Sreda,
12. 6. 2013,
17.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

1

Natisni članek

Natisni članek

Patria Aleksander Čeferin Odvetniška zbornica Slovenije

Sreda, 12. 6. 2013, 17.32

8 let, 7 mesecev

Patria: Zaradi komentiranja obsodbe Čeferina prijavila odvetniški zbornici

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

1

Novogoriška odvetnica Maja Krašovec Orel je odvetnika Aleksandra Čeferina prijavila na Odvetniško zbornico Slovenije zaradi njegove kritike obsodilne sodbe v zadevi Patria.

Prijavo zdaj obravnava njihova etična komisija, ki bo ugotavljala, ali gre za kršitev kodeksa poklicne etike odvetnikov ali ne, navajajo na spletni strani Reporterja. Predsednik zbornice Roman Završek je ob tem poudaril, da je etična komisija popolnoma avtonomen organ zbornice.

Završek: Tak način bo vsem strankam zagotovil pošten postopek Komisija bo preučila vsebino prijave in tudi odvetnikovo izjavo, ki je predmet prijave. "Kot predsednik zbornice lahko rečem le, da sem zadovoljen, da bo tak način vsem strankam zagotovil pošten postopek," je povedal Završek.

Nad obsodbo nekdanjega premiera Janeza Janše, lastnika Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča v zadevi Patria je namreč odvetnik Aleksander Čeferin izrazil presenečenje. Zoper Janšo glede na listine iz spisa namreč ne obstajajo niti indici, kaj šele dokazi za obsodilno sodbo, meni. "Če se v resnih državah preganja predsednika vlade, potem bi morali obstajati zelo trdni dokazi, kar pa v tem primeru očitno ne drži," je dejal Čeferin.

Sodstvo je po Čeferinovih besedah v resnih državah ne le deklaratorno, pač pa tudi dejansko ločena veja oblasti, ki sodi pravično in skladno z zakonom, ne pa servis za ugajanje javnemu mnenju. Po njegovem mnenju nas je lahko močno strah živeti v takšni državi, saj nikoli ne vemo, kdo bo naslednji.

Čeferin nad prijavo odvetnice zgoržen Nad prijavo odvetnice na zbornico pa je Čeferin zgrožen, saj je prepričan, da v nobenem primeru ni bil žaljiv do sodišča. Zagotavlja, da je bil vedno spoštljiv do sodnikov in sodnic. Prijaviteljica naj bi kort utemeljitev zapisala, da odvetniki sploh ne bi smeli komentirati sodb in širše pravosodja in naj zato odvetniška zbornica ukrepa zoper njega.

"Želim braniti ugled in pokončnost odvetništva ter kodeks odvetniške etike" Na pisanje se je odzvala tudi odvetnica Krašovec Orlova. Dejala je, da želi "braniti ugled in pokončnost odvetništva ter kodeks odvetniške etike". S tem namenom je na zbornico poslala svoje mnenje, potem ko je v javnih medijih zasledila "težke besede o sodstvu, ki da je v težavah, in o tem, da nas je lahko strah, da živimo v taki državi".

Po njeni oceni je "prelahkotno in nestrokovno", če odvetnik izreka "tako težke besede", še preden je preučil celoten spis in še preden je sploh zapisana obrazložitev sodbe. Pri tem je spomnila na 18. člen kodeksa odvetniške poklicne etike, po katerem naj odvetnik pri svojem odvetniškem delu varuje ugled sodišč in oblastvenih organov. Njegova dolžnost je krepiti zaupanje javnosti v njihovo delo. Zato naj ne daje žaljivih ali omalovažujočih izjav o delu teh organov in njihovih odločitvah, navaja kodeks.

Izpostavila je tudi 25. člen kodeksa, po katerem naj se odvetnik izogiba nepotrebnim nastopom v sredstvih javnega obveščanja. Meni, da je treba ugled odvetništva krepiti, kar pa ni mogoče s preuranjenimi izjavami in z izjavami "na počez". Komisija naj po njenih besedah zavzame stališče, ali je to dovoljeno ali ne.