Petek, 10. 4. 2015, 14.10
8 let, 8 mesecev
Opeharjeni bosanski delavci v Katarju: Prisilili so nas, da smo vzeli mizerno plačilo
Drama bosanskih delavcev v Katarju, ki jim slovenski delodajalec ni izplačal plač že od lanskega leta, sami pa so v Katarju zadnje mesece životarili na račun dobrih ljudi, se je končala.
Trdijo, da so jih zdaj prisilili, da vzamejo manj kot pol zasluženega in zapustijo državo. Februarja smo predstavili zgodbo 30 delavcev iz BiH in Srbije, ki so v Katarju opravljali gradbeniška dela za slovenskega delodajalca Seada Sulejmanovića iz Velenja.
Ker jim dolguje najmanj tri plače (povprečno po 1500 evrov, delali pa so tudi po 15 ur na dan), nekaterim celo pet, so se januarja obrnili na bosansko ambasado v Katarju, saj so bili na robu preživetja, brez denarja pa se niso mogli vrniti niti domov.
Bosanski veleposlanik v Katarju Tarik Sadović nam je takrat pojasnil, da so dobrodelne organizacije zaprosili za pomoč v obliki hrane oziroma denarja. Delavci so sicer medtem na pristojno sodišče vložili tožbo: če bi namreč državo zapustili, bi ostali brez vsega.
"Policistom je obljubila, da bo izplačala polovico plače, preostalo polovico pa naj bi nam poslali domov, če seveda na sodišču ne vztrajamo do konca," pojasni sogovornik, ki pa o vsem skupaj precej dvomi.
"Dogovorili smo se, da nam izplača polovico, polovico pa pošlje. Vendar pa so naredili takšen izračun, da nam ne pripada niti polovica zasluženega denarja. Na policiji pa so rekli, vzemite, kar se vam ponuja, sicer pa samo letalska karta in domov," je ogorčen tudi delavec Z. M.
Sponzorka podjetja oziroma njena hči jih je tako pozvala na policijo, da bi se dogovorili pred pričami. "Na policiji so bili tako brutalni, načelnik je vpil na nas, da razmišljamo o tožbi tako zoper državo Katar kot policiste," je ogorčen sogovornik.
Pa vendar, delavci so v tako nezavidljivem položaju, ko jim morajo celo domači pošiljati denar, da lahko preživijo, da so se dobesedno sprijaznili s ponujenim oziroma, trdi sogovornik, so bili v podpis dogovora tako rekoč prisiljeni.
"Prisilili so nas, da podpišemo. Na policiji so nam rekli, da moramo v nekaj dneh zapustiti državo. Že prejšnjo sredo (8. aprila) smo morali s kovčki priti na policijsko postajo, a sponzorka ni prinesla vozovnic. Zato smo se vrnili nazaj v hišo, kjer smo živeli," pojasni Nenad B.
In postopek na sodišču? "Mislim, da so postopek zaprli, saj mi tam nismo več prisotni. Moram reči, da ne vem, saj smo morali podpisati nek dokument v arabščini," pravi sogovornik.
V Katar ne gre več, kot pravi, je bila to šola za vse življenje. Ne glede na to, da je za pet mesecev dela dobil okoli tri tisoč evrov plače (namesto 1.500 evrov na mesec), je zadovoljen, da je končno doma.