Gašper Lubej

Sreda,
27. 11. 2024,
19.06

Osveženo pred

2 uri, 24 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,80

Natisni članek

Natisni članek

kongres Stranka Zaupanje Karl Erjavec

Sreda, 27. 11. 2024, 19.06

2 uri, 24 minut

Nov začetek Karla Erjavca: "Ljudje so očitno prepričani, da se moram vrniti" #foto

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,80
Ustanovni kongres stranke Zaupanje, Karl Erjavec. | "Glede na to, da sem bil 20 let v politiki in dosegel lepe rezultate, so ljudje očitno prepričani, da se moram vrniti, ker ni zadosti politikov s političnimi izkušnjami in politično kilometrino," pravi Karl Erjavec. | Foto Bojan Puhek

"Glede na to, da sem bil 20 let v politiki in dosegel lepe rezultate, so ljudje očitno prepričani, da se moram vrniti, ker ni zadosti politikov s političnimi izkušnjami in politično kilometrino," pravi Karl Erjavec.

Foto: Bojan Puhek

Nekdanji večkratni minister in nekdanji predsednik upokojenske stranke DeSUS Karl Erjavec je prepričan, da se je Slovenija znašla v slepi ulici in da potrebuje nov začetek. Zaradi tega se je odločil za ustanovitev nove stranke Zaupanje, čeprav je bil po odhodu iz politike pred štirimi leti prepričan, da se ne bo nikoli vrnil v politične vode. "Glede na to, da sem bil 20 let v politiki in dosegel lepe rezultate, so ljudje očitno prepričani, da se moram vrniti, ker ni zadosti politikov s političnimi izkušnjami in politično kilometrino," je za Siol.net pred današnjim ustanovitvenim kongresom stranke Zaupanje povedal Erjavec, ki so ga delegati kongresa nato izvolili za predsednika nove stranke.

Slovenija v slepi ulici

Nekdanji minister za obrambo, zunanje zadeve ter okolje in prostor se je pohvalil, da je že pred desetimi leti govoril, da bo nov obraz nova napaka. "Zdaj to ugotavljajo že vsi in to, da bo treba tudi s starimi obrazi začeti z nekim novim začetkom. Slovenija se je znašla v slepi ulici, mladi in tudi starejši se bojijo za svojo prihodnost. Ne vedo, ali bodo zaposlitve, ali bodo lahko reševali stanovanjske probleme."

Zaupanje bo žlahtno in zrelo

Erjavec pravi, da se politika ukvarja z vsemi drugimi stvarmi razen s perečimi problemi družbe. Prepričan je, da lahko stranka Zaupanje prinese "neko žlahtnost, neko zrelost v slovensko politiko". Z ustanovitvijo stranke so pohiteli zaradi nestabilnih političnih razmer, ki lahko prinesejo predčasne volitve, čeprav večina meni, da jih ne bo.

Golob lahko pade in tu bodo predčasne volitve

"Nikoli se ne ve. Predsednika vlade Roberta Goloba čaka odločitev tožilstva. Ne poznam države, ki bi imela predsednika vlade s pravnomočno obtožnico. To pa že lahko pomeni začetek politične nestabilnosti in bližajoče se predčasne volitve."

Fotogalerija
1
 / 29

Kako Erjavec odgovarja na kritiko, da veliko napoveduje, potem pa tega ne uresniči? Je govorjenje o številnih imenih, ki niso prišla na kongres, podobno tistemu v času tretje Janševe vlade, ko je napovedoval, da bo izvoljen za novega mandatarja? Erjavec se ne strinja. "Takrat sem želel preprečiti, da bi se nadaljevala takratna politika, vemo, kaj je bilo na primer s svobodo medijev. Jaz sem  bil takrat prepričan, da bo poslanska skupina stranke DeSUS, katere predsednik sem bil, podprla to, da postanem predsednik vlade."

Če samo on prinese en odstotek, je vstop v parlament zagotovljen

Erjavec ni zaskrbljen zaradi nizke podpore v javnomnenjskih raziskavah. "Očitno so delali samo na moje ime. Če jaz sam prinašam en odstotek, sem prepričan, da bo stranka prinesla tri, štiri, pet, šest ali več odstotkov," je Erjavec prepričan o vstopu v parlament.

Kaj je Erjavec povedal o programu nove stranke Zaupanje?

Med programskimi izhodišči je izpostavil štiri stebre. Prvi so upokojenci in javni sistemi, zlasti zdravstvo in šolstvo. Drugi steber so varnost in migracije, tretji sta gospodarstvo in kmetijstvo, stranka se bo med drugim zavzela za pavšalno obdavčitev obrtnikov in podjetnikov. Četrti steber pa je podnebna politika, kjer si prizadevajo predvsem za povečanje odpornosti na naravne nesreče.

Nagovarjali bodo mlajše od 30 in starejše od 50 let, kar sta po mnenju Erjavca dve najranljivejši skupini. Pri mladih je naštel stanovanjsko problematiko, da nimajo možnosti opravljati pripravništev in da morajo delati, da lahko študirajo. Medtem pa se starejši bojijo za zdravstveno oskrbo, sploh ob skoraj leto dni trajajoči zdravniški stavki, nasprotuje pa tudi plačevanju prispevka za dolgotrajno oskrbo za upokojence.

Napadel je Goloba: "Ta vlada je pravzaprav mrtva."

V nagovoru se je obregnil tudi ob drugo aktualno politično dogajanje, kritičen je bil predvsem do premierja Roberta Goloba, ki po njegovem mnenju ne pozna zakonodaje in daje prazne obljube. "Mislim, da ta vlada ni več sposobna narediti kakšne pomembne spremembe, kakšne reforme, ta vlada je pravzaprav mrtva," je bil oster, ob tem pa je poudaril še, da se mu koalicijski partnerji "smilijo".

STA

Majcen, Jazbec, Štefanec, kje so ostali?

Med znanimi obrazi na kongresu sta bila nekdanja ministrica za okolje in prostor Irena Majcen in diplomat Milan Jazbec, ki je leta 2017 napovedal nastop na predsedniških volitvah, a mu ni uspelo zbrati dovolj podpisov. V prvi vrsti na kongresu so sedeli tudi nekdanji predsednik Komisije za preprečevanja korupcije Boris Štefanec, ki je bil izvoljen za predsednika sveta stranke, in gosta kongresa iz vrst Socialnih demokratov, podpredsednik SD Luka Goršek in glavna tajnica stranke Živa Živković.

Med znanimi obrazi na kongresu so bili nekdanja ministrica za okolje in prostor Irena Majcen, diplomat Milan Jazbec in nekdanji predsednik Komisije za preprečevanja korupcije Boris Štefanec, ki je bil izvoljen za predsednika sveta stranke.  | Foto: Bojan Puhek Med znanimi obrazi na kongresu so bili nekdanja ministrica za okolje in prostor Irena Majcen, diplomat Milan Jazbec in nekdanji predsednik Komisije za preprečevanja korupcije Boris Štefanec, ki je bil izvoljen za predsednika sveta stranke. Foto: Bojan Puhek

Janša se je opravičil

Erjavec je dejal, da je na kongres povabil predstavnike vseh parlamentarnih strank, a nihče ni prišel, opravičil se je le predsednik SDS Janez Janša. Številnih imen, ki jih je Erjavec v izjavah medijem v tednih pred kongresom omenjal, ni bilo. Med drugimi je omenjal nekdanjega guvernerja Banke Slovenije Franceta Arharja, nekdanjega generalnega direktorja Leka in nekdanjega gospodarskega ministra Metoda Dragonje, nekdanjega ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja in ekonomista Jožeta P. Damijana.

Po poročanju medijev naj bi vabil tudi nekdanjo poslanko Liste Marjana Šarca Jerco Korče in nekdanjega poslanca v Evropskem parlamentu Klemna Grošlja. Bosta pa v stranki, čeprav ju danes ni na kongresu, po zagotovilih Erjavca sodelovala nekdanja pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič in nekdanji državni sekretar na zunanjem ministrstvu Andrej Logar.

Erjavec je bil izvoljen za predsednika stranke Zaupanje, podpredsednika stranke sta Robert Latin in Naila Sluga, člani izvršnega odbora pa Edvard Kolar, Alenka Jelenovič in Elizabeta Fon. Nihče med njimi ni znan v politični javnosti. | Foto: Bojan Puhek Erjavec je bil izvoljen za predsednika stranke Zaupanje, podpredsednika stranke sta Robert Latin in Naila Sluga, člani izvršnega odbora pa Edvard Kolar, Alenka Jelenovič in Elizabeta Fon. Nihče med njimi ni znan v politični javnosti. Foto: Bojan Puhek Vodstvo stranke poleg Erjavca sestavljajo podpredsednika stranke Robert Latin in Naila Sluga ter člani izvršnega odbora Edvard Kolar, Alenka Jelenovič in Elizabeta Fon. Nihče med njimi ni znan v politični javnosti. Kako dolgoletni politik Erjavec komentira skromno udeležbo znanih imen? "Nekateri se pač niso odločili, ker še niso prepričani, ali bo ta projekt uspešen."

Kaj so povedali vodilni obrazi nove stranke?

Nekdanji predsednik KPK Boris Štefanec je izpostavil, da stranko ustanavljajo izkušeni kadri. Po njegovih besedah je razlog za ta korak, da "skoraj nihče v Sloveniji danes ni zadovoljen s stanjem, v kakršnem smo. Ob tem je manjšanje proračunskih sredstev računskemu sodišču označil za politično korupcijo, obtožbe prvaka SDS Janeza Janše o krivosodju in primerjanju slovenskega pravosodja z mafijo pa za erozijo pravnega sistema v Sloveniji.

Več kot 20 poslancev?

Nekdanja ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je dejala, da je Erjavec, s katerim sta prehodila velik del politične poti, vreden zaupanja, hkrati pa ima dovolj izkušenj. Ne vidi razlogov, da stranka ne bi prišla v parlament, napoveduje, da bo imela "nad 20 poslancev". Program stranke je po njeni oceni najbližje kmetom.

Erjavcu prav tako zaupa nekdanji veleposlanik in nekdanji državni sekretar na obrambnem ministrstvu Milan Jazbec, ker da je Erjavec vedno držal besedo. Slovensko gospodarstvo je prejelo največ podpore in pomoči slovenske diplomacije, ko je bil Erjavec zunanji minister, je izpostavil Jazbec, to pa je tudi eden od razlogov, da se je pridružil stranki.

STA

Marko Lotrič
Novice Po Anžetu Logarju ustanovitev nove stranke napovedal tudi Marko Lotrič
Robert Golob
Novice Kdaj gremo na volitve?
Karl Erjavec
Novice Karl Erjavec s stranko Zaupanje na politični parket konec novembra, Marko Lotrič po novem letu