Petek, 17. 2. 2023, 10.28
1 leto, 9 mesecev
Na ustavnem sodišču pojasnili, kaj se dogaja z odločitvijo novele zakona o RTV #video
Več o odločitvi ustavnega sodišča glede novele zakona o Radioteleviziji Slovenije bo znano v ponedeljek, so pojasnili na ustavnem sodišču. Pobudo za oceno ustavnosti novele s predlogom za začasno zadržanje so sicer ustavni sodniki znova obravnavali na četrtkovi seji, a še ni znano, ali so tudi že odločili oziroma kako.
Po nekaterih neuradnih informacijah se je večina odločila za začasno zadržanje novele, medtem pa je danes v medijih zaokrožila tudi informacija, da naj bi sodniki razpravo po četrtkovem zasedanju nadaljevali danes. Na ustavnem sodišču so danes pojasnili, da lahko povedo le to, da bo več znanega v ponedeljek.
Odzive na zadržanje izvajanja zakona o RTV si lahko ogledate v videu:
Zaokrožile so informacije: izid glasovanja naj bi bil neodločen
Iz zadeve je bil sicer že pred časom izločen ustavni sodnik Rok Čeferin, kar pomeni, da je odločitev v rokah osmih sodnikov. Tako so pred četrtkovo sejo zaokrožile informacije, da naj bi bil izid glasovanja o predlogu začasnega zadržanja neodločen.
Pobudo za oceno ustavnosti novele s predlogom za začasno zadržanje je vložilo več vodilnih na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem. Vlagatelji pobude izpodbijajo določbe, po katerih so z začetkom uveljavitve omenjene novele decembra lani prenehali mandati članov programskega in nadzornega sveta, generalnega direktorja in direktorjev televizije in radia. To se je po njihovem opozorilu zgodilo brez ugotavljanja pogojev, ki so sicer predpisani za prekinitev teh mandatov.
Programski in nadzorni svet nadaljujeta delo
Programski in nadzorni svet v skladu z novelo nadaljujeta delo do imenovanja 17-članskega sveta zavoda v skladu z novelo, generalni direktor kot vršilec dolžnosti do imenovanja uprave v skladu z novelo, oba direktorja pa prav tako kot vršilca dolžnosti do imenovanja novih direktorjev radia in televizije.
Po mnenju pobudnikov se s tem krši tako ustaljena praksa ustavnega sodišča kot sodna praksa sodišča EU in Evropskega sodišča za človekove pravice. Kot ocenjujejo, bodo zaradi izvajanja novele in prekinitve mandatov nastale nepopravljive posledice, zato so predlagali absolutno prednostno obravnavo in začasno zadržanje novele.
19