Četrtek, 18. 2. 2016, 11.46
8 let, 6 mesecev
Miloš Kovačič, najzaslužnejši za dolenjski farmacevtski čudež
Miloš Kovačič se je rodil leta 1934 v Šentjerneju, kjer je njegov oče služboval kot upravitelj šole. Že zelo zgodaj je ostal brez njega, ko so leta 1943 Nemci v letalskem napadu zadeli tudi njihovo hišo. V tem napadu je bil ranjen tudi Miloš, ki je ostal brez enega očesa.
Za Playboy je tudi dejal: "Jaz sem bil od nekdaj 'fajter' – nikoli me nihče ni denarno podpiral, vse sem ustvaril sam. Tudi pri športu sem se naučil ponosno prenesti poraz, kar ni tako preprosto. To je dobra šola tudi za posel – imate strašno konkurenco na trgu, pogajanja vedno ne uspejo, a treba se je bojevati naprej in verjeti, da bo jutri bolje. In tudi ko mislite, da je zmaga zagotovo vaša, še ni!"
Športu je ostal zvest tudi v svojih menedžerskih časih, saj je bila novomeška Krka eden glavnih sponzorjev slovenskega športa. Kovačič je bil predsednik košarkarskih klubov Olimpija in Krka, vodil pa je tudi organizacijski komite Planica.
Po Andrijaničevi upokojitvi je Miloš 1. januarja 1985 prevzel funkcijo generalnega direktorja Krke. Za stalno se je naselil na Gradu Otočec, v bližini pa si postavil zidanico, kjer je ob cvičku in igranju harmonike gostil prijatelje ter poslovne partnerje z vsega sveta. "Ko pripeljemo v Slovenijo poslovnega partnerja, vemo, da ga ne zanima Intercontinental, Hilton pa to. Klinc, to njega ne zanima! Mi mu v sproščenem vzdušju predstavimo tovarno, ga peljemo v domačo gostilno ali pa v Krkino zidanico na Trški gori. To imajo najraje – da jih direktor pelje na svoj vikend, jim tam ponudi domači cviček in jim zaigra Rozamundo na harmoniko," je povedal v intervjuju za Playboy.
Kovačič je rad podaril, da v poslu največ štejejo neuradni stiki. V sproščenem ozračju in z drobnimi pozornostmi si je najlaže pridobiti zaupanje poslovnih partnerjev ter zagotoviti njihovo zvestobo. Rad je pripovedoval, kako je šel celo v Švico po darilo za vnuka svojega poslovnega partnerja ali kako je drugemu podaril arabskega žrebca …
Prijatelj se tudi spominja, da so ga v nadzornem svetu kdaj pa kdaj spomnili na visoke stroške dela, pa jim je odgovoril: "Le zadovoljen delavec lahko dobro dela. Jaz jim lahko dam nižje plače, ampak potem bodo nezadovoljni, ne bodo radi delali in rezultati bodo slabši."
Leta 1991 je dobil nagrado Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske dosežke, 1992 nagrado menedžer leta, v letih 1997, 1998 in 2000 je bil proglašen za najuspešnejšega slovenskega direktorja, leta 2004 pa mu je Združenje Manager podelilo priznanje za življenjsko delo za izjemne dosežke na področju menedžmenta.
Zaradi posla, iznajdljivosti in uživaškega sloga življenja se je srečeval, družil in spoznal veliko svetovnih zvezd, kot sta ameriška igralka Jane Fonda in francoski igralec Alaina Delon. Za Tita je govoril, da sta skupaj pila cviček, ker ga je tudi Tito, tako kot on, rad biksal.