Sreda, 4. 9. 2013, 15.23
7 let, 7 mesecev
Koliko Slovencev se zdravi zaradi erektilnih motenj

Po ugotovitvi, da je največ ponarejenih zdravil v Sloveniji ravno zdravil, ki zdravijo erektilne motnje, smo pogledali, koliko moških sploh ima tovrstne težave. Po raziskavi ZMOREM (Zdravje moških, raziskava erektilnih motenj), ki je v lanskem septembru zajela 300 moških (v starosti med 30 in 55 let), lahko sklepamo, da ima težave z erekcijo vsak peti moški.
Kaj pa druge države?
Raziskava, ki jo je za Eli Lilly and Company izvedla SKIM Healthcare v letu 2011 na vzorcu 13.063 ljudi – 60 odstotkov moških in 40 odstotkov žensk – v starosti nad 34 let in v 13 državah, je pokazala, da zdravil za motnjo erekcije jemlje 13 odstotkov moških.
Sicer pa se moški o tem redko pogovorijo z zdravnikom, kljub dejstvu, da je motnjo erekcije možno ozdraviti že v 95 odstotkih primerov. Med starejšimi od 60 let jih to stori 32 odstotkov, v skupini v letih med 34. in 45. letom pa le 18 odstotkov.
V Sloveniji pa …
Družba SKIM Healthcare je raziskavo v lanskem aprilu izvedla tudi v Sloveniji. Osem odstotkov moških je priznalo, da je vsaj enkrat vzelo zdravilo za motnjo erekcije. Najvišji odstotek moških, ki so že vzeli zdravilo za motnjo erekcije, je sicer v ZDA – kar 29 odstotkov, najmanjši pa na Portugalskem – 5 odstotkov.
Tisti Slovenci, ki so v raziskavi sodelovali (1.006 ljudi), so bili v 71 odstotkih mnenja, da je motnja erekcije breme za partnerski odnos, medtem ko je v drugih državah odstotek okrog vrednosti 80.
Slovenci se imamo spontano radi
Raziskava je še pokazala, da udeleženci iz vseh 14 držav ne glede na spol in starost spolnost razumejo kot spontano aktivnost. V Sloveniji spolnosti ne načrtuje 92 odstotkov vprašanih. Povprečje spolnih odnosov Slovencev se giblje od enkrat do dvakrat na teden. Konkretno govorimo o 1,6 spolnega odnosa na teden, medtem ko je tedensko povprečje v vseh državah iz raziskave 1,7 spolnega odnosa.