Petek, 23. 1. 2015, 14.37
5 let, 10 mesecev
Kateri so poklici prihodnosti?
Brezposelnost v Sloveniji se v obdobju krize najhitreje povečuje med mladimi, ki so pridobili terciarno stopnjo izobrazbe oziroma so končali šolanje v visokem in v višjem strokovnem šolstvu. Med najtežje zaposljivimi osebami so tako diplomanti družboslovne smeri, na primer: ‒ sociologi, ‒ antropologi, ‒ zgodovinarji, ‒ filozofi.
Tako je na okrogli mizi v okviru sejma izobraževanja in poklicev Informativa 2015 poudarila Brigita Vončina iz pisarne za delodajalce na Zavodu RS za zaposlovanje, ki se ukvarja z izborom oseb za zahtevnejša delovna mesta.
Vončinova zato mladim pri odločanju za izbiro poklica priporoča, naj se odločijo za področje, na katerem bodo lahko vse življenje razvijali svoje kompetence. Delodajalci pri iskalcih zaposlitve vse bolj iščejo prav to. Ne zahtevajo samo izkušenj in pridobljenih znanj, temveč se ozirajo tudi po sposobnostih, interesih, vrednotah, motivaciji in osebnostnih lastnostih.
"Po napačni odločitvi za študij fizike sem si po uspešno opravljenem prvem letniku premislila in se vpisala na študij kemije ter doktorirala. Ta je bila poleg matematike moj hobi ves čas. Zmote pri izbiri študija so normalne, a jih je mogoče prebroditi. Na koncu sem sledila temu, kar me je veselilo," je povedala Nika Lendero Krajnc, vodja oddelka za raziskave in razvoj v uspešnem visokotehnološkem podjetju BIA Separations iz Ajdovščine. Ta se ukvarja z biotehnologijo, večino izdelkov pa prodajo v tujino.
Pri izbiri novih sodelavcev v podjetju BIA Separations dajejo velik poudarek osebnostnim sposobnostim vključevanja v kolektiv in sodelovanja z nadrejenimi. Čustvena inteligenca iskalcev zaposlitve je pri tem zelo pomembna.
Med poklici prihodnosti je zagotovo delo v informacijski tehnologiji in informacijsko-komunikacijski tehnologiji. Direktor start-up podjetja Klika Gregor Rebolj je predstavil delo v 90-članskem kolektivu, kjer razvijajo sofisticirano programsko opremo za športne aplikacije, svoje pisarne pa imajo na vseh celinah. V mladem podjetju kreativno združujejo najnaprednejšo tehnologijo s sodobnim oblikovanjem in tako rešujejo najzahtevnejše informacijske probleme.
Njihovi kupci večinoma prihajajo iz medijskega sveta in industrije športnih stav, kjer sta točnost in hitrost podatkov s športnih dogodkov ključnega pomena. Kljub mladostni ljubezni do matematike in računalništva se je odločil za študij drugega. Njegovo glavno vodilo pri zaposlovanju mladih je, da išče iskrico v očeh. "Tudi če še nimajo ustreznih znanj, a so motivirani in pripravljeni na učenje, so pri nas dobrodošli," pravi Rebolj, ki svojim zaposlenim ponuja dinamično in zanimivo delo, kjer izzivov nikoli ne zmanjka.
"Dobri matematiki so pogosto dobri tudi na glasbenem, športnem in drugih področjih. Gre za sposobnost abstraktnega razmišljanja in strukturiranega reševanja problemov. Matematika je eden od redkih predmetov v šoli, ki te uči logičnega razmišljanja in logičnih povezav," pa o pomembnosti te nepriljubljene vede med šolarji še sklene Lendero Kranjčeva.