Na prenovljenem delu Slovenske ceste bo veljala cona 30, promet pa bo še naprej omejen. Spremenili bodo tudi namembnost pritličij okoliških objektov, ki bodo postala javna in dostopna ljudem.
David Polutnik z mestnega oddelka za gospodarske dejavnosti in promet na ljubljanski občini je uvodoma pojasnil, da dela izvajajo na odseku 450 metrov cestišča, na katerem bodo položili 16 tisoč kvadratnih metrov tlakovcev. Posadili bodo 63 dreves, in sicer malih jesenov. Na tem delu bodo postavljena še štiri avtobusna postajališča, predvsem pa bodo pridobili razširjene površine za pešce in kolesarje.
Semaforja na prehodu s Čopovo za zdaj ne bo
Prometni režim bo urejen tako, da bo veljala omejitev hitrosti 30 kilometrov na uro. Po cesti bodo lahko vozili avtobusi, urejena bo tudi dostava med 6. in 10. uro dopoldne. Kot je še povedal Polutnik, bo dostop omogočen do hotela Slon in Pošte Slovenije, prav tako bo omogočen dostop stanovalcem in ekološkim taksi vozilom. Ko bo Slovenska cesta odprta, na prehodu s Čopovo ne bo semaforja, je pa predvidena semaforska ureditev, če se bo izkazalo, da promet ni tekoč oziroma nastajajo preveliki zastoji v javnem potniškem prometu, je dodal. Direktor Ljubljanskega potniškega prometa Peter Horvat sicer posebnih sprememb ne pričakuje. Meni, da je cona 30 dobrodošla, dobro urejena pa bodo tudi postajališča.
Pritličja v bližnjih objektih bodo prestrukturirana
Alenka Pavlin z mestnega oddelka za urejanje prostora je medtem poudarila, da so želeli z obnovo Slovenske ceste pridobiti predvsem velike površine za pešce in kolesarje, ter dodala, da bodo po ureditvi ceste prestrukturirana tudi pritličja v bližnjih objektih. Ta bodo po njenih besedah postala javna in dostopna ljudem, predvsem si želijo, da Slovenska cesta postane dnevna soba mesta.
K sodelovanju bodo pozvali znane arhitekte in oblikovalce prostorov
Lokacije, kjer bodo lahko postavljene mize za ponudbo lokalov, so že opredeljene, postavili pa bodo še počivališča in klopi. V sečiščih s Cankarjevo, Tomšičevo in Štefanovo bodo po njenih besedah pozneje oblikovali tudi posebne prostore, k njihovi ureditvi pa bodo pozvali znane arhitekte in oblikovalce prostorov. Po mnenju Pavlinove bo sicer Slovenska cesta prepoznavna predvsem po drevoredu.
Tlakovci bodo v kombinaciji sive in rumene
S tem se je strinjal tudi arhitekt Boris Matič, ki sodeluje v skupini štirih avtorskih skupin. Dodal je, da je bila Slovenska cesta vedno prostor urbanističnega napredka. Pojasnil je tudi, da je bil vzorec tlakovcev zasnovan na vzorcu tlaka v starem delu Ljubljane. Barve so izbrali v kombinaciji sive in rumene, ki zasledujejo toplo paleto fasad ob Slovenski cesti, je dejal Matič.
Večjih arheoloških presenečenj za zdaj ni
Direktor družbe Vodovod - Kanalizacija Krištof Mlakar je medtem pojasnil, da so na Slovenski cesti obnovili 451 metrov vodovoda in 360 metrov kanalizacije. Dela so danes začeli tudi na Cankarjevi. Zapletov pri delu ne pričakuje niti vodja izkopavanj na Slovenski cesti Martin Horvat. Kot je dejal, arheološke raziskave potekajo v skladu z načrti, večjih presenečenj pa za zdaj ni. Prepričan je, da jim bo uspelo dokumentirati dediščino na celotni trasi, vključno z vstopom v Cankarjevo ulico.
Na cesto bo dovoljeno samo zelenim taksijem
Ljubljanski župan Zoran Janković je med drugim pojasnil, da bodo s prenovo rešili težavo s taksisti, ki zdaj zasedajo vhod na cesto. Napovedal je, da bodo na cesto spuščali samo zelene taksije, odlok pa bodo obravnavali na prihodnji seji mestnega sveta. Dejal je tudi, da bodo stanovalcem namenili parkirišča v parkirni hiši, če se bo izkazalo, da parkirna mesta ob Slovenski cesti povzročajo preveč težav.
Najprej na južni del, nato sledi Šubičeva cesta
Dela se bodo po obnovi trase nadaljevala na južnem delu Slovenske ceste, tretja faza pa bo prenova Šubičeve ceste. Župan pričakuje, da bo Slovenska cesta odprta 9. maja.