Nedelja, 2. 6. 2013, 14.13
8 let, 7 mesecev
Jaklič: Primer zoper Janšo je pravna izmišljotina
Kot je v svojem pismu zapisal Jaklič, smo med procesom Patria slišali, da naj komentiranje in odločitve okoli obtožnega predloga zoper Janeza Janšo prepustimo kazenskim pravnikom, češ da lahko le oni kompetentno govorijo o primeru. Jaklič ob tem navaja, da kdor trdi kaj takega in je pravnik, bodisi iz političnih vzgibov namerno zavaja javnost bodisi preprosto ne ve, kaj govori.
"Takšni uporabi prava se uprem kadarkoli in za kogarkoli gre, imena me ne zanimajo. Primer zoper Janeza Janšo je pravna izmišljotina ne le zaradi popolnega neujemanja neugotovljenega dejanskega stanja s povsem drugačnimi elementi dejanskega stanja, kot je opredeljeno v očitanemu kaznivem dejanju iz 269. člena Kazenskega zakonika, kar so nekateri pravniki javnosti že pojasnili," še poudarja Jaklič, ki dodaja, da gre za posiljen primer tudi zaradi ravnanj, ki so v izrecnem nasprotju z neposrednimi zahtevami ustave.
Po mnenju Jakliča pa je problematična tudi trenutna ureditev, ki omogoča preganjanje političnih prvakov brez kakršnegakoli dokaza. Omenjena ureditev po njegovem namreč omogoča, da se povsem brez kakršnegakoli dokaza vsaj začasno izvede politični linč nekega političnega prvaka, s tem pa izkrivlja demokratični proces tako, da se v praksi grobo izigra volilno telo.
Ključno je po njegovem tudi, da "neizbrisni madež za pravnost primera predstavlja tudi zaplet okoli vprašanja dopustnosti oziroma nedopustnosti morebitnih 'dokazov', ki so bili pridobljeni v tujini na način, ki po naši ustavi krši človekove pravice".