Aleksander Kolednik

Četrtek,
4. 1. 2018,
14.34

Osveženo pred

6 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,60

10

Natisni članek

Natisni članek

arbitraža Arbitražni sporazum Slovenija Hrvaška

Četrtek, 4. 1. 2018, 14.34

6 let, 10 mesecev

Hrvaška evroposlanka bi v Piranski zaliv poslala vojsko

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,60

10

Piranski zaliv, Obala, morje | Foto Matej Leskovšek

Foto: Matej Leskovšek

Hrvaška evropska poslanka Ruža Tomašić, članica Hrvaške konservativne stranke, bi v Piranski zaliv zaradi spora s Slovenijo poslala policijo, po potrebi pa tudi vojsko.

"Odločitev arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško ne obstaja. Hrvaška se je z odlokom sabora umaknila iz arbitražnega postopka. Za nas je lahko ta odločitev samo podlaga za morebitne nadaljnje pogovore," je poudarila in dodala:

"Do rešitve mejnega spora so zato ravnanja slovenske policije na morju nezakonita. Naša policija, po potrebi tudi vojska, bi se morala na to odzvati. Gre za očitno kršenje hrvaške suverenosti."

Ministra za notranje zadeve Davora Božinovića je po poročanju spletnega portala index.hr pozvala, naj bo odločen in naj pokaže, da hrvaška policija ne bo nikomur dovolila nasilnega prisvajanja hrvaškega ozemlja. "Izbrali so reševanje spora s silo, zato morajo biti s silo tudi soočeni," je poudarila.

Odkar Slovenija izvaja arbitražno razsodbo, slovenski organi ukrepajo proti hrvaškim ribičem, ki plujejo in lovijo v slovenskih vodah v Piranskem zalivu. Policija jih namreč obravnava zaradi nedovoljenega prestopa meje na morju, ribiški inšpektorat pa zaradi nezakonitega ribolova. Hrvaški ribiči sicer lahko pridobijo dovolilnice za ribolov.

Kot so pojasnili na notranjem ministrstvu, slovenska policija od 30. decembra nedovoljene prestope meje na morju - ne glede na njihov namen - obravnava v skladu z določili zakona o tujcih. Kršitelja, ki nedovoljeno vstopi v Republiko Slovenijo, se obravnava za prekršek po 145. členu omenjenega zakona, kjer je predpisana sankcija od 500 do 1.200 evrov.

Postopek o prekrških se vodi skladno z določili zakona o prekrških na pristojni policijski enoti. Kršitelju, ki po pravnomočno končanem prekrškovnem postopku ne poravna globe, predpisane za prekršek, se lahko nato tudi zavrne vstop v Slovenijo. STA