Petek,
6. 1. 2023,
12.04

Osveženo pred

1 leto, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,09

2

Natisni članek

Natisni članek

primanjkljaj denar fiskalni svet

Petek, 6. 1. 2023, 12.04

1 leto, 11 mesecev

Fiskalni svet: primanjkljaj državnega proračuna znašal 1,39 milijarde evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,09

2

Denar | Primanjkljaj je bil lani precej nižji kot leta 2021. | Foto STA

Primanjkljaj je bil lani precej nižji kot leta 2021.

Foto: STA

Primanjkljaj državnega proračuna je lani po podatkih fiskalnega sveta znašal 1,39 milijarde evrov, kar je 646 milijonov evrov manj, kot je predvidel rebalans. To potrjuje ocene, da se nadaljuje neustrezno proračunsko načrtovanje, ki ustvarja manevrski prostor tudi za neupravičeno porabo, je danes objavil fiskalni svet.

"Primanjkljaj je bil skladno s pričakovanji fiskalnega sveta precej nižji, kot je bilo predvideno z rebalansom. To potrjuje naše ocene, da se nadaljuje neustrezna praksa proračunskega načrtovanja, ki ustvarja precejšnji manevrski prostor tudi za neupravičeno porabo," so zapisali ob objavi najnovejše publikacije Mesečna informacija.

Primanjkljaj nižji kot leta 2021 

Primanjkljaj je bil precej nižji kot leta 2021, ko je znašal 3,08 milijarde evrov, in sicer predvsem zaradi nižjih izdatkov, povezanih s covid-19. Brez upoštevanja neposrednega učinka teh odhodkov in ukrepov za blažitev draginje je bil državni proračun leta 2022 praktično izravnan, primanjkljaj je znašal 60 milijonov evrov, navaja fiskalni svet.

S sprejetim proračunom za leto 2023 pa je predvideno občutno poslabšanje. T. i. očiščeni primanjkljaj naj bi znašal okoli 1,5 milijarde evrov, kar bi bilo podobno kot leta 2020, čeprav naj bi bili prihodki v enakem obdobju višji za okoli 4,4 milijarde evrov.

Robert Golob
Novice Ekonomisti: To nas čaka v letu 2023

Pomemben del odhodkov predstavljajo stroški dela v zdravstvu 

Izdatki, povezani s covid-19, so po podatkih fiskalnega sveta lani znašali 864 milijonov evrov, skupaj od začetka epidemije pa 5,656 milijarde evrov. Pomemben del lanskih odhodkov predstavljajo stroški dela v zdravstvu (144 milijonov evrov), ki v veliki meri niso neposredno povezani z epidemijo in bodo bremenili državni proračun tudi v prihodnje, navaja fiskalni svet.

Učinek ukrepov za blažitev draginje na državni proračun je leta 2022 znašal 470 milijonov evrov, skupaj vsi ukrepi okoli 740 milijonov evrov. S sprejemom dodatne zakonodaje decembra, katere ocenjeni učinek presega sicer obsežno predvideno rezervo za ta namen v proračunu za 2023, naj bi do zdaj sprejeti ukrepi za blažitev draginje z vplivom na državni proračun letos znašali okoli 1,6 milijarde evrov.

Več napora je treba vložiti v izboljšanje verodostojnosti proračunskega načrtovanja 

Iz dejanske realizacije v 2022 in sprejetega proračuna za 2023 po navedbah fiskalnega sveta izhaja, da naj bi bila rast odhodkov državnega proračuna brez upoštevanja neposrednega učinka covidnih odhodkov in ukrepov za blažitev draginje investicij letos 18,5-odstotna.

"To bi bilo približno dvakrat več kot v povprečju v predhodnih dveh letih in najvišja rast do zdaj. Ob tem predvidena sredstva za socialne transferje in vmesno porabo, ki so bila skladno z oceno fiskalnega sveta v času sprejemanja v rebalansu za 2022 dejansko podcenjena, po naši oceni ne zadostujejo za pokrivanje letošnjih obveznosti," opozarja fiskalni svet.

Poudarja še, da bi bilo treba – glede na to, da naj bi imel v predlaganem spremenjenem okviru ekonomskega upravljanja EU osrednjo vlogo srednjeročni javnofinančni okvir – v prihodnje bistveno več naporov vložiti v izboljšanje verodostojnosti proračunskega načrtovanja.

2. izredna seja Državnega zbora. Robert Golob.
Novice Fiskalni svet o koalicijski pogodbi: Tvegano, vprašljivo in nedorečeno
Fiskalni svet
Novice Fiskalni svet: Realizacija potrjuje, da je sprejeti rebalans nerealističen
evro denar
Novice Fiskalni svet z novim opozorilom vladi