Torek, 9. 1. 2018, 20.36
6 let, 10 mesecev
DZ zavrnil predlog ustavne obtožbe zoper Cerarja
Proti Cerarjevemu ravnanju glasovalo 18 poslancev SDS
Poslanci so zavrnili predlog ustavne obtožbe, ki so jo proti predsedniku vlade vložili poslanci SDS. Ti so Miru Cerarju očitali nezakonito ravnanje v primeru sirskega prosilca za azil Ahmada Šamija.
DZ je z 18 glasovi za in 52 proti zavrnil predlog ustavne obtožbe. Poslanci SDS so edini podprli predlog, medtem ko so jim koalicijski poslanci očitali zlorabo instituta ustavne obtožbe.
Niti en očitek znotraj #ustavnaobtožba ne drži, obtožba je polna površnosti. Nemoč stranke SDS in pomanjkanje argumentov sta pripeljala do razprave, ki sploh ni zadevala teme ustavne obtožbe. Gre za očitno zlorabo tega instituta za namen predvolilne kampanje. #sejaDZ
— dr. Miro Cerar (@MiroCerar) January 9, 2018
Poslanci SDS so premierju očitali prekoračitev pristojnosti ter kršitev ustave in zakonov v primeru sirskega begunca Ahmada Šamija. Trdili so, da se ne bi smel braniti ustavne presoje, če bi bil tako prepričan o pravilnosti svojega ravnanja.
Preberite še:
Poglejte, kako poteka spopad Grimsa in Cerarja #video
Kaj je ustavna obtožba
Predsednik vlade je očitke odločno zavrnil. Po njegovem mnenju gre pri ustavni obtožbi za kriminalizacijo političnih odločitev. Zlasti poslanci njegove SMC in tudi drugih koalicijskih strank so SDS očitali, da ustavno obtožbo izrabljajo za predvolilno kampanjo.
Ustavne obtožbe sicer niso podprli niti v preostali opoziciji, kjer sicer niso skoparili z očitki na račun siceršnjega dela Cerarjeve vlade.
.@JJansaSDS: Glede na to, da na Ustavnem sodišču sedijo njegove sošolke, ne razumemo strahu @MiroCerar, da bi Ustavno sodišče presodilo o tem, ali je v primeru #Ahmad storil kaznivo dejanje ali ne. #UstavnaObtožba pic.twitter.com/SokJjnNksp
— SDS (@strankaSDS) January 9, 2018
Da bi bil predlog ustavne obtožbe sprejet, bi morala zanj glasovati večina vseh poslancev. Po današnjem glasovanju je tako postopek ustavljen.
Če pa bi bil predlog v DZ izglasovan, bi ustavno sodišče ugotavljalo odgovornost predsednika vlade. Če bi pri tem ugotovilo kršitev ustave ali hujšo kršitev zakona, bi lahko tudi odločilo, da mu preneha funkcija.
10