Ponedeljek, 18. 11. 2024, 17.53
1 mesec
Do konca oktobra dobrih devet tisoč manj nezakonitih prehodov meje kot lani
Policija je letos v prvih desetih mesecih obravnavala 41.372 nezakonitih prehodov državne meje, kar je več kot devet tisoč manj kot lani v tem času (50.613). Še naprej prevladujejo državljani Sirije, ki jih je kar trinajstkrat več kot lani in predstavljajo več kot tretjino vseh primerov. Sledijo Afganistanci, ki pa jih je več kot pol manj kot lani.
Kot še izhaja iz objavljenih statističnih podatkov policije o nedovoljenih migracijah, je bila v desetih mesecih leta 2024 najbolj obremenjena novomeška policijska uprava, kjer so obravnavali skoraj 85 odstotkov vseh nedovoljenih prehodov meje (35.085). Mariborska uprava je obravnavala 2.205, koprska 1.757, ljubljanska policijska uprava pa 981 primerov.
Do konca oktobra je namero podaje prošnje za mednarodno zaščito napovedalo 39.837 migrantov, kar je prav tako manj kot v enakem obdobju lani (48.994). Daleč največ je bilo takih, ki so letos podali namero, državljanov Sirije, a jih večina nato hitro zapusti Slovenijo.
Policija je letos do 31. oktobra obravnavala 423 primerov nezakonitih migracij (v enakem obdobju lani jih je bilo 306), v katerih so prijeli 468 tihotapcev ljudi (460 tujcev in osem slovenskih državljanov) z 2.564 migranti, ki so nezakonito prestopili mejo. Za 431 tihotapcev je sodišče odredilo pripor. Skupno število prosilcev za mednarodno zaščito je 730, pri čemer jih 172 še čaka na podajo prošnje.
Italijani nadzor na meji podaljšali do junija 2025
Italija je podaljšala nadzor na meji s Slovenijo, in sicer do junija prihodnje leto, je sporočil italijanski notranji minister Matteo Piantedosi, ki je o tem po telefonu že obvestil notranjega ministra Boštjana Poklukarja in hrvaškega kolega Davorja Božinovića, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Kot vedno bomo ukrepe nadzora izvajali tako, da bodo čim manj vplivali na čezmejni promet in prevoz blaga," je v izjavi zagotovil Piantedosi.
Italija je 21. oktobra lani ponovno uvedla začasni nadzor na meji s Slovenijo zaradi, kot so pojasnili v Rimu, spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu. Januarja ga je podaljšala še za šest mesecev do 18. junija, nato pa je sledilo novo podaljšanje do 18. decembra.
Slovenija je lansko jesen podobno uvedla nadzor na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko ter ga decembra podaljšala do 22. junija, nato pa še za šest mesecev do 21. decembra.