Ponedeljek, 17. 10. 2011, 7.09
9 let
"Demonstracije so trenutno moderne"

V Sloveniji so potekali protesti proti "nasilju finančnega kapitalizma". V Ljubljani se je zbralo prek dva tisoč protestnikov, protesti pa so bili tudi v Mariboru in Kopru.
/Anna 15.10.2011 ob 14:55
V koprski občini prebiva približno 50.000 ljudi, v samem mestu približno 25.000.....in demonstracij se je udeležilo 200 ljudi. Lepo prosim, kaj se gremo demonstracije, če komaj 1% prebivalcev zazna nek bančni teror? Očitno gre 99% prebivalcev dobro, živijo udobno, ker če temu ne bi bilo tako, bi bil danes Koper preplavljen z demontranti, tako pa.....dan je lep, kaj se bodo tam nastavljali, imajo pametnejšega posla. Za spremembe je potrebna kritična masa ljudi, ne samo posamezniki. NLB, KBM in še katera se lahko z našim denarjem udobno dokapitalizirajo. Brez skrbi, tistih nekaj "obupancev" jim pa res ne bo ogrozilo bančnega fevda.
metuljka 15.10.2011 ob 18:27
Saj, če se ne bo nič zgodilo, potem bo naslednja faza bolj popoprana ! Vsa zgodovina človeštva je polna takih zgodb in kot vemo, zgodovina se ponavlja ! Kapitalizem je mrtev, je pa res, da se kapital skuša obdržati in vladati še naprej ! Verjetno kapitalisti ne bodo izpustili denarja in oblasti iz rok brez boja ! Delavci pa tudi ne morejo več stiskati pas ! Počilo bo kmalu ! Morda pri nas še ne, v Ameriki, Grčiji, Italiji pa ja ! In uvedli bodo sistem, ki bo prej socialističen kakor pa kapitalističen ! Da bo Berlinski zid padel tudi ni nihče verjel ! Pa se je zgodilo !!! Žižek je lepo rekel, da si ljudje lahko predstavljajo konec sveta, konec kapitalizma pa ne !
Georges 15.10.2011 ob 19:38
Demonstracije so trenutno moderne po vsem svetu. Od Egipčanov, od katerih jih 90% nima skorje kruha za v usta, drugi so pa bajno bogati, do zahodnoevropejcev, ki so 15 let gledali kockanje na borzah in bančne goljufije, zdaj jim je pa tega kao dovolj. Ta Kurnik menda še ni videl toliko ljudi na kupu, ker je v letih 1989 do 1991 očitno še doma gledal risanke. Že po udeležbi v MNariboru in Kopru je jasno, da gre za kampanjsko organizirane kaprice, po besedah SDS proti pajdaškemu kapitalizmu. Tisto kupčkanje za Delo in Mercator med Šrotom, Janšo in Starino-Kosem seveda ni bil pajdaški kapitalizem, ker ni šlo za pajdaše ampak tolovaje. Razmah tega pajdaškega kapitalizma, ki ga lahko poimenujemo tudi janševizem, smo pri nas doživeli prav med 2005 in 2008, ko so lopovi izpraznili banke in pokupili dobrostoječe slovenske mega-družbe, politika jim je pa to tolerirala. Kajti politika določa zakonodajo in pravila igre, zato nobeno izgovarjanje ne vzdrži. Večina teh, ki bodo zdaj hodili demonstrirat, so pa tudi prodali svoje certifikate in se iz malih kapitalistov spremenili v mezdne delavce. Prišli so na slabše kot so bili v Jugi, kjer so bili delavci v združenem delu, slabo plačani, vendar zaščiteni kot medvedje. Prelevili so se v klasično mezdno delovno silo, enakovredno tisti iz 19. stoletja. Takrat, ko so prodajali tiste certifikate, takrat jim pa niso Semolič, Plohl in drugi sindikalni veleumi svetovali, naj tega ne počno, ali jim razložili, kaj jih potem čaka. Zdaj je, kar pač je.
Pred sobotnimi demonstracijami smo se pogovarjali z Andrejem Kurnikom, predstavnikom Gibanja 15o in visokošolskim učiteljem na fakulteti za družbene vede.
relo 14.10.2011 ob 09:48
Družba je organizirana podobno kot sedanja podjetja. Lastniki in upravljalci želijo za povečanje dobička doseči pri večini (zaposleni oz. družba) t.im. Točko preživetja, to je tisti "zateg" pasu, ki še omogoča preživetje brez večjih ekscesov oz. razpada sistema. Vedno je torej mogoče še malo zategniti pas, milimeter zategnitve v celotni družbi 99% ima velik učinek na dobiček vodilnih 1%,ki pa se seveda ne morejo ustaviti.
Homer. 14.10.2011 ob 11:50
Možakar ima popolnoma prav. Tako bi pri nas namesto dokapitalizacije bank, ki so prišle na rob propada zaradi nepremičninske gradnje, raje prislili slednje, da dajo te neprimičnibe na licitacijo, ljudjem pa omogoćili ugodne kredite, da neprimičnine kupijo. Tako bi se vzpostavil trg z realno vrednostjo (30-50%), ljudje pa bi nekaj od tega imeli. Z dokapitalizacijo, bodo banke šle v reprogramiranja, kar bo ohranjalo visoko ceno, čez leto ali dve ponovno reprogramiranje itd- Skratka vse, samo da se ohrani "elita" na površju, narod pa bo to vse plačal. Prav pa bi bilo, da če že plača, nekaj od tega ima.
Ob sobotnih globalnih demonstracijah so o največ incidentih poročali iz Rima, kjer so posamezne skupine protestnikov razbijale izložbe, zažgale več avtomobilov in zastav ter prizidek obrambnega ministrstva.
fumek 15.10.2011 ob 12:19
Take demonstracije so vse prazna ropotanja.Naj se vsak sam vpraša kam najraje da denar.Če bo pošten, si bo sam odgovoril, da seveda v lasten žep.Zaradi te enostavne in v genomu zapisane oblike obnašanja,razni socializmi in komunizmi enostavno ne gredo in tudi nikoli ne bodo šli.Dobrine delimo s svojimi najbližjimi in prostovoljno z nikomer drugim.Države z oznako "socialna" so strahovte roparice ,ki z davki in trošarinami ukradejo vsaj polovico prisluženega in ta plen nemarno zafrečkajo med drugim tudi s tem da ga transferirajo celim bataljonom svojih uradnikov in celim tropom lenuhov.