Četrtek, 15. 12. 2022, 13.54
2 leti
Civilna iniciativa opozorila na težave pri dostopu do družinskih zdravnikov #video
Civilna iniciativa Glas ljudstva je danes predstavila začetek kampanje Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Na novinarski konferenci pred Zdravstvenim domom Polje so predstavili prvo zahtevo in peticijo za takojšnje razreševanje težav pri dostopu do družinskih zdravnikov. Opozarjajo, da Slovenija številnim ne zagotavlja več ustavne pravice do zdravstvenega varstva.
Kot so zapisali v peticijo, pod katero so do sedaj zbrali več kot 300 tisoč podpisov, verjamejo, da so družinski zdravniki zelo obremenjeni, vendar bi morali rešitev za to iskati v vsebinskih in organizacijskih spremembah, in ne v odklanjanju bolnikov.
S kampanjo tako med drugim želijo vse deležnike opozoriti in spodbuditi k aktivnemu iskanju rešitev za iskanje kakovostne zdravstvene oskrbe v okviru javnega sistema za vse, je dejala Katarina Rotar s Slovenske filantropije. Trenutno je brez izbranega osebnega zdravnika namreč 130 tisoč prebivalcev, situacija pa se je v zadnjem obdobju še poslabšala, predvsem v Ljubljani, kjer je Zdravstveni dom (ZD) Ljubljana zapustilo več družinskih zdravnikov.
Biserka Marolt Meden: Pozivam k takojšnjim ukrepom
Po oceni nekdanjega ministra za zdravje Dušana Kebra se obljube, ki so jih po volitvah dale koalicijske stranke na področju zdravstva, ne uresničujejo, med drugim odlašajo z napovedano ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ob tem se nezavidljivo stanje za zaposlene v zdravstvenih domovih ne izboljšuje, zato bodo finančne injekcije za javno zdravje še hitreje odtekale v zasebno zdravstvo.
Kritična do trenutnega stanja je bila tudi Biserka Marolt Meden iz Srebrne niti. Ministrstvo za zdravje in vlado je pozvala k takojšnjim ukrepom in k temu, da prisluhnejo njihovim predlogom. "Želimo biti vključeni v reorganizacijo našega zdravstva in želimo, da to zdravstvo deluje," je poudarila.
Sekretar skupnosti socialnih zavodov Denis Sahernik je ob tem opozoril, da je skupnost že poleti opozarjala, da so posamezni zdravstveni domovi zaradi kadrovskih težav zmanjšali prisotnost družinskih zdravnikov v domovih za starejše. Stanovalci tako niso imeli zagotovljene temeljne pravice zdravljenja iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja, ki jim pripada po zakonu. "V zadnjem obdobju se je stanje marsikje tako zaostrilo, da lahko govorimo že o tem, da ogroža kakovostno zdravstveno obravnavo in tudi samo zdravje naših stanovalcev," je opozoril.
Napovedana kampanja Ustavimo rušenje javnega zdravstva
Stanje iz zdravniške perspektive pa je pokomentiral Janez Jančar. Po njegovi oceni je napovedana stavka zdravniškega sindikata Fides kljub nedavnemu dogovoru o zvišanju plač predvsem mladim zdravnikom dejanje brez primere in izsiljevanje države, ki se ni ustrezno ostro odzvala. "Žal sklicevanje na zdravniško etiko med neredkimi mojimi poklicnimi kolegi vzbuja v najboljšem primeru le pomilovalno nasmihanje. Zdravniška stavka deluje kot cinično mahanje z rdečo cunjo pred očmi prizadete javnosti, ki tega zlepa ne bo pozabila," je dejal.
V civilni iniciativi Glas ljudstva ob tem napovedujejo večmesečno kampanjo Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Zagotovitev dostopa do družinskega zdravnika je le ena od njihovih zahtev, med drugim zahtevajo ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in ustavitev "vseh procesov, kjer se javna sredstva stekajo v zasebne žepe", je dejal Jaša Jenull iz iniciative.
Pred Zdravstvenim domom Polje, kjer manjkajo vsi družinski zdravniki, se je v podporo kampanji danes zbralo nekaj več deset ljudi.
"Pozivanje, naj še dodatno delamo prekomerno, je sprevrženo"
Ob odhodih več zdravnikov iz ZD Ljubljana in nekaterih predlogih, kako reševati dostopnost do primarnega zdravstva, so se danes oglasili družinski zdravniki iz enote Center ljubljanskega ZD. Pozivi, da naj bi zdravniki dodatno delali prekomerno, prek zmožnosti, se jim zdijo sprevrženi. Kot so zapisali, vztrajajo zaradi bolnikov in kolektiva.
Ob tem opozarjajo na nevzdržne pogoje, ki se slabšajo iz leta v leto. "Zato ne obsojamo kolegov in kolegic, ki so zase in velikokrat tudi za svojo družino izbrali boljšo alternativo. Tako kot vsi ostali državljani, smo tudi mi del svobodne demokratične republike in samo naša zavezanost Ženevski ali v preteklosti Hipokratovi zavezi ne pomeni, da smo dolžni vztrajati v zlorabljenem položaju," so zapisali.
Prav tako niso dolžni zagotavljati ustavnih pravic državljanom, saj je to po njihovih besedah naloga države. "Dolžni smo zagotavljati zdravstveno oskrbo v skladu s strokovnimi smernicami. In to nameravamo opravljati še naprej, ob pomoči naših neprecenljivih zdravstvenih sodelavcev, brez katerih timi družinske medicine ne bi obstajali in so vedno postavljeni v ozadje razprav," so poudarili.
Zavajanje javnosti, da si želijo le finančne stimulacije in da bo ta zadovoljila in kratkoročno rešila položaj družinske medicine, pa je po njihovi oceni ne le nekorektno, temveč tudi pokroviteljsko.
Instant rešitev z dvigom glavarinskih količnikov, ki jo predlaga nekdanji minister za zdravje Dušan Keber, bo po njihovi oceni vodila v dodatne odpovedi, hkrati pa zdravnike silila v nevestno in nestrokovno delo. "Take izjave so samo dokaz popolnega nepoznavanja razmer, načina dela in zadolžitev v ambulanti družinske medicine," so bili kritični.
"Delo v ambulanti družinske medicine je svojstveno in izpopolnjujoče, če ga lahko opravljaš v ustreznih pogojih," so poudarili in opisali razmere, v katerih delajo.
Ljudje po njihovi oceni ne vidijo obremenitev, ki jih nosijo osebni zdravniki. "Vidijo nas tistih nekaj minut v dnevu, ko pridejo v osebni stik z nami, ne vidijo pa, kaj vse teče 'v ozadju'. Ne vidijo komunikacije preko elektronskih medijev in stikov preko telefonskih klicev. Isti zdravniki dnevno opravljamo preglede ljudi v ambulanti. To znese skupaj preko 70 ali 80, tudi do 120 obravnav ali še več na dan," so opisali razmere.
K izboljšanju razmer v družinski medicini bi po njihovi oceni nedvomno prispevalo zmanjšanje administrativnih obremenitev, kar bi jim omogočilo tudi več časa za strokovno obravnavno bolnikov. "Želimo si, da ne bi porabili tretjino delovnega časa za klikanje v informacijski sistem za storitve, ki niso zdravstvene. Želimo si, da bi medicinska sestra lahko izvajala svoje delo nemoteno brez dodatnih administrativnih obremenitev," so zapisali.
Po njihovem mnenju bi se vsak izmed nas moral vprašati, kako lahko prispevamo k izboljšanju razmer v naši državi. "Z iskanjem krivca, očrnjevanjem in poniževanjem neposrednih izvajalcev zdravstvene oskrbe - družinskih zdravnikov in medicinskih sester ter tehnikov - vsekakor ne bomo pridobili želenega rezultata. Mogoče celo ravno nasprotno. Družinski zdravniki smo ljudje - tukaj za ljudi. Želimo si tako kot vsi, da bi bili slišani in razumljeni," so sklenili.
14