Sreda, 26. 2. 2014, 18.52
8 let, 7 mesecev
Alenka Bratušek: Z Zoranom Jankovićem sva v prijateljskih odnosih
Obenem je premierka na pogovoru s študenti Fakultete za družbene vede zatrdila, da sta z županom Ljubljane Zoranom Jankovićem v prijateljskih odnosih.
Alenka Bratušek je na pogovornem popoldnevu študentom predstavila svoje poglede na aktualne gospodarske in politične razmere v državi ter načrte na področju mladinske politike.
Nezadovoljstvo ljudi seveda ostaja, toda Slovenija je kljub vsemu še vedno država, kjer se veliko pravic plačuje iz javnih sredstev, je poudarila premierka. In tudi zato se je po njenih besedah treba zadolževati. "Tisti, ki pravijo, da je zadolževanje mogoče odpraviti čez noč, zavajajo," meni Bratuškova.
Za zniževanje dolgov bo tako treba uporabiti tudi sredstva od privatizacije, je povedala premierka. Priznala je, da so pogledi znotraj koalicije na to temo različni, je pa prepričana, da bodo našli rešitev, kot za vse dosedanje težave.
Študente je seveda zanimalo njeno mnenje o mladinski problematiki in o visokem šolstvu. Slovenija po sredstvih, namenjenih šolstvu, po oceni Bratuškove ni slaba. Res pa je, da bi delež za visoko šolstvo moral biti višji, zato bi bilo morda treba manjše spremembe narediti v drugih segmentih šolstva, je pojasnila.
Prav tako je Bratuškova odgovarjala na vprašanja o novi ureditvi študentskega dela, ki bo v prihodnje bolj obremenjeno, a se bo štelo tudi v pokojninsko dobo. Dejala je, da so v vladi zgolj želeli doseči, da bi mladi tudi pozneje imeli nekaj od tega. Z vplačevanjem v pokojninsko blagajno bodo namreč pridobili tudi pravico, ki jo bodo čez čas lahko izkoristili. Alternative obstoječemu pokojninskemu sistemu, ki temelji na medgeneracijski solidarnosti, pa Bratuškova ne vidi.
Predsednica vlade je ob tem omenila tudi ukrepe na področju zagotavljanja bivanjskih pogojev mladih. Razmišljajo zlasti o večjem številu neprofitnih stanovanj za mlade in o možnosti jamstvene sheme, po kateri bi država jamčila za posojilo, ki ga bodo najeli mladi.
Nekaj besed je premierka namenila tudi pobudnikom zakonov o samozdravljenju in o konoplji, ki jih je v parlamentarno proceduro vložil Slovenski konopljin socialni klub, a sta se tam tudi zaustavila. Kot je danes pojasnila Bratuškova, je bil zakon zavrnjen zaradi nedorečenosti in površnosti, zavezali pa so se, da bodo preverili možnost ureditve uporave konoplje v zdravstvene namene. Na današnji pogovor na fakulteti je sicer prišla tudi skupina s transparenti v podporo uporabi konoplje v medicinske namene.