Torek,
28. 1. 2014,
15.31

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

banka dolg Velika Britanija

Torek, 28. 1. 2014, 15.31

7 let, 9 mesecev

Župan britanskega mesteca želi z lastno banko rešiti prezadolžene prebivalce

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V majhnem britanskem mestu želijo ustanoviti svojo banko in na ta način pomagati od recesije utrujenim prebivalcem. "Radi bi ustavili primež plenilskega finančnega sistema."

V Veliki Britaniji tretjina prebivalcev ne zasluži dovolj, da bi si lahko pokrila svoje življenjske stroške. V Salfordu, manjšem mestu pri Manchestru, je takšnih kar približno 50 odstotkov prebivalstva, ugotavlja tamkajšnji župan Ian Stewart. "Za številne družinski proračun še zdaleč ne zadošča več za vsakodnevne potrebe. Številni morajo zato najemati posojila, za katera morajo nato odplačati še drage obresti," je dejal za časnik The Guardian.

"Potrošnike želimo osvoboditi predragih posojil" Po besedah Stewarta so se v mestnem svetu odločili, da bodo temu skušali narediti konec. Z več lokalnimi zbornicami in interesnimi skupinami so se lotili ustanovitve lastne banke – s to resnično lokalno banko nameravajo uporabiti denar mesta in njegovih prebivalcev ter z njim izboljšati življenje lokalnih skupnosti.

"Radi bi ustavili primež plenilskega finančnega sistema, ki duši številne državljane. Nova banka v Salfordu bo uporabljala domač denar in ga vračala v domače okolje. Upam, da bomo na ta način napravili pravo revolucijo v načinu poslovanja tukajšnjih podjetij, potrošnike pa želimo osvoboditi predragih posojil," poudarja Stewart.

Nič ne bo brez dobrih delovnih mest in gospodarske rasti Poudarja tudi pomen razumnih, ne prevelikih posojil. "Svojim partnerjem želimo pokazati, da bo nova banka predstavljala alternativo neetičnim praksam preostalih komercialnih bank. Da bi zmanjšali svojo odvisnost od drugih, moramo reformirati mestne storitve, ustvariti pa moramo tudi spodobna delovna mesta, plače in gospodarsko rast."

V Salfordu pa to ni prvi projekt takšne vrste. V mestu so pred tem najnižje plače za javne uslužbence že povišali na raven, ki po mnenju župana "omogoča dostojno življenje". "V preteklosti smo si močno prizadevali, da bi izkoreninili revščino med ljudmi, ki so dejansko zaposleni, a jim to ne preprečuje, da bi kljub vsemu zdrsnili pod prag revščine. Veliko se ukvarjamo tudi z bančnimi praksami tako imenovanih črnih seznamov, ki ljudem onemogočajo dostop do posojil."

Slovenska različica zgodbe se ni izšla Ideje o ustanovitvi banke (ali njenem nakupu) niso tuje niti našemu prostoru. Pred leti je bila tako takratna ljubljanska županja Vika Potočnik med glavnimi akterji, ko je javno podjetje Energetika kupilo delnice banke SIB . Zgodba se je končala s preplačanim in propadlim "projektom", od katerega davkoplačevalci na koncu niso imeli nič.