Nedelja,
8. 1. 2012,
11.40

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

elektrika

Nedelja, 8. 1. 2012, 11.40

7 let, 9 mesecev

Večina elektrodistributerjev brez pravne podlage za zaračunavanje omrežnine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Štiri od petih novoustanovljenih družb elektrodistributerjev po pojasnilih Sistemskega operaterja distribucijskega omrežja (Sodo) nima pravne podlage za zaračunavanje omrežnine.

To pomeni, da so bili odjemalcem elektrike omrežnina, dodatki k omrežnini in prispevki na računih za elektriko zaračunani brez pooblastila Sodo.

Pogodba postane veljavna, ko je pogodbi priložena bančna garancija Kot so pojasnili na Sodo, je bila do petka veljavno podpisana ena pogodba za zaračunavanje omrežnine, in sicer z družbo Elektro Gorenjska Prodaja. Družbi E3 in Elektro Maribor Energija plus sta tudi podpisali pogodbi in se pisno zavezali, da bosta do 10. januarja predložili potrebni bančni garanciji. Pogodbe pa še nista podpisali družbi Elektro Energija in Elektro Celje Energija.

"Podpisana pogodba postane veljavna šele, ko je pogodbi priložena tudi bančna garancija. Enako določilo velja za vse dobavitelje električne energije, torej tudi za tiste, ki so na trgu električne energije že dlje časa," so pojasnili in dodali, da sta pogodba in bančna garancija osnova za varno in nemoteno financiranje izvajanja dejavnosti sistemskega operaterja prenosnega omrežja z električno energijo.

Splošni pogoji za dobavo elektrike so v veljavi od leta 2008 Sodo je sicer vsem novoustanovljenim družbam elektrodistributerjev pogodbe v podpis poslal takoj po registraciji, z vsebino pogodbe pa so bile te družbe seznanjene že prej, saj so splošni pogoji za dobavo in odjem električne energije v veljavi od leta 2008.

Glede na nastale razmere je Sodo ob koncu lanskega leta vsem petim pogodbenim izvajalcem nalog gospodarske javne službe (matičnim družbam) izdal navodilo, da matične družbe zaračunajo omrežnino, prispevke in dodatke k omrežnini odjemalcem električne energije - tem elektriko sicer dobavljajo novoustanovljene družbe elektrodistributerjev - skladno s splošnimi pogoji za dobavo in odjem električne energije.

Veljavni pogodbi imata Gen-I in Petrol Veljavni pogodbi imata skupaj s priloženimi garancijami že vseskozi podpisani družbi Gen-I in Petrol.

Zaradi nesprejetja novele ali novega energetskega zakona sta od 1. januarja priključevanje novih odjemalcev na distribucijsko omrežje in povečanje odjemne moči obstoječih odjemalcev brezplačna - tako bo ostalo do sprejetja novele ali novega zakona, so pojasnili na Sodo.

"Izpadla sredstva bo potrebno nadoknaditi" Sodo je na vse elektrodistributerje naslovil dopis, s katerim jih je pozval, da do sprejetja novele ali novega energetskega zakona ne zaračunavajo omrežnine za priključno moč, je pa nujno, da zagotovijo podrobno spremljanje izpada sredstev iz tega naslova.

"Izpad sredstev namreč ni zanemarljiv in bo ta sredstva potrebno nadoknaditi," so poudarili in dodali, da pa morajo uporabniki v vsakem primeru pred priključitvijo skleniti pogodbo o priključitvi.

Za omilitev negativnih posledic na področju priključevanja bo treba sredstva, ki so sicer namenjena za zamenjavo in nadomestitve obstoječe infrastrukture ter za zagotavljanje ustrezne kakovosti oskrbe z elektriko, prerazporediti.

Izpad sredstev pomeni zmanjšanje investicij Sodo in distribucijska podjetja po navedbah Sodo nimajo dodatnih finančnih virov oz. se v zadnjem obdobju soočajo z velikimi težavami pri zagotavljanju potrebnih finančnih virov, ki že zdaj ne zadoščajo za vsa potrebna vlaganja v omrežje.

V primeru izpada teh sredstev to pomeni zmanjšanje investicij, kar pa pomeni še težje priključevanje novih uporabnikov ter znižanje kakovosti in zanesljivosti dobave elektrike. "V Sodo bomo storili vse, kar je v naši moči, da to tega seveda ne bo prišlo. Prav tako bomo iskali nove vire, kar se bo odražalo tudi v pozivih po dvigu omrežnine," so poudarili.

Sodo grozi visok izpad dohodkov Do zapleta je prišlo potem, ko je ustavno sodišče aprila lani ugotovilo določene neustavnosti veljavnega energetskega zakona in podzakonskih aktov glede ureditve vseh vrst omrežnin, tako glede povprečnih stroškov priključevanja kot glede prispevka za priključno moč. Neustavnost je treba sicer, kot je določilo sodišče, odpraviti do 20. maja.

Sodo grozi zaradi tega izpad prihodkov v višini 8,3 milijona evrov.