"Takrat drzna poteza nas je rešila od velikih padcev, ki so jim zdaj priča druge turistične jame," je prepričan prvi mož Postojnske jame Marjan Batagelj.
"Če je pred štirimi leti delež neevropskih obiskovalcev znašal le pet odstotkov, je ta zdaj že okoli 25 odstotkov," je povedal direktor Postojnske jame Marjan Batagelj. Največ obiskovalcev Postojnske jame še vedno prihaja iz Italije, a njihovo število rahlo upada – po Batageljevih ocenah predvsem zaradi krize, ki Italiji ni prizanesla. Domačih obiskovalcev je približno desetina, glede na lani pa jih je za približno pet odstotkov več.
Dobiček in motiviran zaposleni pogoj za razvoj
Skupni imenovalec poslovnih rezultatov, ki jih je predstavilo vodstvo Postojnske jame, je nadaljevanje pozitivnih trendov, ki so jim tudi letos prinesli pet odstotkov več obiskovalcev kot lani. Dobri rezultati so tudi dobra novica za državo, ki ji bodo morali od prihodnjega leta plačevati višjo koncesijsko dajatev. "Ocenjujemo, da bo prihodnje leto, ko se koncesijska dajatev poveča s 30 na 35 odstotkov, delež dajatev v poslovnih prihodkih dosegel 42 odstotkov," je povedal Batagelj. Hkrati je izpostavil, da število zaposlenih v družbi Postojnska jama raste in da je njihova povprečna plača večja od povprečne plače v državi "in celo večja od povprečne plače v slovenski javni upravi". Ob tem je še poudaril, da "se lahko razvija samo družba, ki ima dobiček in zaposluje motivirane sodelavce".
Prenovljena elektrifikacija, nove poti …
V prihodnjem letu načrtujejo prenovo elektrifikacije, ki je v občutljivem jamskem okolju še toliko bolj zahtevna, okrepitev turistične ponudbe z novimi potmi in nekoliko bolj intenzivnimi ogledi, poimenovanimi Podzemna avantura, in še nekaterimi izboljšavami, ki bodo prispevale k pretočnosti in udobju obiskovalcev, je pojasnil Batagelj.