Torek, 12. 3. 2024, 9.06
10 mesecev, 2 tedna
Število stečajev v Sloveniji eksplodiralo. Kaj se dogaja?
Število stečajev podjetij se je v Sloveniji v zadnjih mesecih močno povečalo. Januarja letos jih je bilo za 29,5 odstotka več kot decembra lani, za 14,6 odstotka več kot v prejšnjem januarju in za 16,2 odstotka več v primerjavi s povprečjem leta 2021. "Tudi v preteklem letu je število začetih stečajev na mesečni ravni zelo nihalo, pretežno pa ga lahko pripišemo stečajem manjših podjetij (predvsem samostojnim podjetnikom posameznikom) brez velikega ekonomskega pomena oziroma nizkega deleža v ustvarjeni dodani vrednosti," dogajanje pojasnjuje glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.
"Ob tem ne smemo zanemariti, da je bilo tudi število prvih registracij pravnih enot januarja za skoraj četrtino višje kot v povprečju leta 2021, kar pomeni, da je veliko stečajev pravnih enot vplivalo tudi na večje število registracij. V Poslovnem registru Slovenije je vpisanih več kot 241 tisoč poslovnih subjektov in glavnina teh nima velikega ekonomskega pomena," še pojasnjuje Ivanc. Ta tudi opozarja, da so "na mesečni ravni ti podatki zelo volatilni, zato jih moramo analizirati na trimesečni ravni, predvsem pa moramo analizirati tako stečaje kot registracije".
V zadnjih mesecih je naraslo tudi število registracij novih podjetij. Januarja letos je število zadnjih tako bilo za 6,4 odstotka večje kot decembra lani, za 9,2 odstotka večje kot v prejšnjem januarju in za 18,2 odstotka večje v primerjavi s povprečjem leta 2021.
Pri GZS sicer niso opazili, da bi poslovne banke poročale o slabšanju kreditnega portfelja. "To pomeni, da se zapirajo predvsem družbe z zanemarljivim ekonomskih pomenom," pravi Ivanc. Stroški stečajev in novih registracij so v Sloveniji nizki, kar poudarja visoko dinamiko na tem področju. "Navedeni statistiki tako ne pripisujemo velikega pomena oziroma je ne smemo interpretirati brez analize drugih podatkov," je še opozoril Ivanc.