Ponedeljek,
4. 4. 2011,
10.32

Osveženo pred

1 leto, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

elektrarna

Ponedeljek, 4. 4. 2011, 10.32

1 leto, 8 mesecev

Rotnik: Revizorji zagotovo niso ugotovili napak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Teš je med letoma 2006 in 2010, ko jo je vodil Uroš Rotnik, petim izbranim lokalnim dobaviteljem prek skupaj nakazala 50 milijonov evrov. Rotnik je za SiOL zavrnil očitke o nepravilnostih.

Dnevnik poroča, da so revizorji Pricewaterhouse Coopers ugotovili, da je Termoelektrarna Šoštanj petim podjetjem iz Šaleške doline prek dolgoročnih pogodb skupaj nakazala 50 milijonov evrov. Gre za Cigrad, DBSS, Kovinarstvo Sovič, Vas in Andrejc, ki jih lastniško obvladujejo Branko Vrtačnik, Miroslav Andrejc in Stanislav Sovič, ki veliko sodelujejo tudi s Premogovnikom Velenje in lokalno skupnostjo. Skokovita rast poslov po prihodu Rotnika S Termolektrarno Šoštanj po dostopnih podatkih poslujejo že najmanj desetletje, pri čemer naj bi se obseg njihovih poslov s Teš po letu 2003, ko je vodenje elektrarne prevzel Rotnik, močno povečal. Pogodbe med njimi in Teš so revizorji po neuradnih informacijah pod lupo vzeli na izrecno zahtevo Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), kjer naj bi želeli preveriti, ali te družbe delujejo kot posredniki za tretje osebe. Pri pregledu naj bi revizorji ugotovili, da je promet petih podjetij s Teš po letu 2005 strmo rasel.

Če so pred šestimi leti na račun poslov z elektrarno skupaj ustvarila "le" 5,2 milijona evrov prihodkov, so uspela lani ta znesek povečati za trikrat, natančneje na 15,2 milijona evrov. Medtem ko so posli s Teš še leta 2006 predstavljali manj kot 30 odstotkov letnih prihodkov petih podjetij, je že tri leta kasneje ta delež dosegel 45 odstotkov.

Število zaposlenih je ostalo nespremenjeno Pri tem naj bi revizorji poudarili, da našteta podjetja v petih letih kljub strmi rasti poslovanja s Teš, ki so jo zabeležila zaradi izvajanja posebnih investicijskih projektov, niso povečevala število zaposlenih.

Rotnik prepričan, da revizorji niso ugotovili napak Rotnik je za SiOL dejal, da ga je poročanje Dnevnika presenetilo. Poudaril je, da revizijskega poročila ni dobil, čeprav je vodstvo HSE prosil zanj. Kljub temu zagotavlja, da revizorji niso ugotovili nobenih napak, saj je prepričan, da bi se sicer pogovorili tudi z njim.

Navedbe v Dnevnikovem članku so po njegovem vzete iz konteksta. "TEŠ je imel v teh petih letih več kot milijardo evrov stroškov, tako da plačila tem podjetjem predstavljajo le štiri odstotke skupnega poslovanja," je pojasnil glede petih podjetji, katerim naj bi pomagal zaslužiti milijone.

"Stroške smo znižali" Dejal je, da so ta podjetja za dela izbrali, ker so imela izobražene strokovnjake in ker so bila blizu, zato so lahko najbolj optimalno opravila dela. "Ta podjetja s TEŠ sodelujejo že od sredine devetdesetih. Okoli leta 2005 pa je DBSS prevzela delavce Metalne, ki je pred tem opravljala dela v TEŠ, Vas pa je prevzel dela na deponiji," Rotnik pojasnjuje, zakaj se je obseg poslovanja povečal. "Da ni bilo nič narobe, se pokaže tudi skozi prizmo optimiziranega poslovanja, saj smo v TEŠ v tem obdobju znižali stroške," je pojasnil.

Radićeva pozvala k umiku zaupnosti s poročila Dnevnik sicer navaja tudi, da je ministrica za gospodarstvo Darja Radić poudarila, da je HSE že pozvala k umiku stopnje zaupnosti s poročila o reviziji projekta izgradnje šestega bloka Teš.