Četrtek, 26. 5. 2011, 15.09
6 let
Pahor: Regresi v družbah, ki ne poslujejo odlično, niso upravičeni
Vlada je po njegovih besedah ugotovila, da je tako ravnanje nespodobno, o regresu pa se bo prihodnji teden morala izreči tudi agencija za upravljanje kapitalskih naložb države.
"Tovrstni regresi so v nasprotju s sklepi vlade"
Regresi v družbah, ki ne poslujejo odlično, so po Pahorjevih besedah v nasprotju s sklepi, ki jih je lani sprejela vlada in jih naložila podjetjem v državni lasti, da se spričo krize in recesije ob že sprejetem t.i. Lahovnikovem zakonu obnašajo dodatno vzdržno.
"Vsak mora prevzeti svoj del odgovornosti"
Agencija za upravljanje kapitalskih naložb države odgovarja državnemu zboru in po Pahorjevem mnenju bi bilo prav, če bi agencija vsake toliko v DZ pojasnila svoja ravnanja. "Jaz nase sprejemam odgovornost, a če smo skladno s priporočili OECD ustanovili agencijo, potem mora tudi agencija nase prevzeti nekatere odgovornosti in to pojasniti," je poudaril.
Obenem se je Komarjeva zavzela tudi za spoštovanje lanskih vladnih priporočil. Vlada je namreč gospodarskim družbam v državni lasti priporočila regres v višini minimalne plače, česar pa se nekatere družbe, denimo NLB, Slovenske železnice in Pošta Slovenije, ne držijo. Minimalna plača znaša 748 evrov bruto, medtem ko naj bi NLB do julija izplačala 1556 evrov bruto regresa, Pošta Slovenije 1045 evrov bruto, Slovenske železnice pa 1082 evrov bruto.
Kot je prva dama agencije tudi spomnila v izjavi za medije, je vloga agencije v smislu smernic Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) prav dajanje priporočil. Pri tem je opozorila, da so njihove možnosti glede ukrepanja v primeru kršitev teh priporočil odvisne od gospodarske družbe, saj je "pri javnih delniških družbah drugačen način korporativnega upravljanja kot pri 100-odstotnih družbah z omejeno odgovornostjo".
Obenem je Komarjeva pritrdila, da je denar, ki so ga določene družbe za regrese že porabile, mogoče dobiti nazaj. "Po moji oceni uprava posamezne družbe lahko sprejme sklep, da se prekliče predhodni sklep glede določila regresa, in se to potem tudi upošteva pri izplačilu naslednje plače," je razložila.
"Moja ocena je, da bi morali biti uprave in nadzorni sveti tako skrbni gospodarji, da bi upoštevali ne le finančno krizo, ki je vsesplošna, temveč tudi vsa nadaljnja dejstva - da je prišlo do dokapitalizacije oz. da je finančno stanje družbe slabo. Po mojem mnenju so to okoliščine, ki vplivajo tudi na odločanje glede regresa," je menila.