Ponedeljek,
5. 10. 2015,
16.38

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

OECD davki

Ponedeljek, 5. 10. 2015, 16.38

7 let, 9 mesecev

OECD: Konec je igračkanja, podjetjem bo težje izigravati davčne sisteme.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) želi multinacionalkam preprečiti izmikanje plačevanju davkov.

Danes je OECD predstavil dolgo pričakovani načrt, s katerim želi multinacionalkam preprečiti izmikanje plačevanju davkov, ki države stane več kot 100 milijard dolarjev na leto. Načrt so pospremili z besedami: "Konec je igračkanja."

Načrt je brezzob, pravijo kritiki Načrt OECD v 15 točkah prihaja po letih negodovanja zaradi praks multinacionalk, kot sta Google in McDonalds, ki jim je uspelo izjemno znižati davke, hkrati pa niso prekršile zakonov.

Sicer je bil načrt takoj tarča vrste kritik – v organizaciji Oxfam so zapisali, da je "brezzob" in nikakor ne bo pomagal, da multinacionalke majhnih narodov ne bi še naprej goljufale za milijarde dolarjev. Po drugi strani pa podjetja skrbi morebitna dvojna obdavčenost.

"Podjetja bodo težje izigravala davčne sisteme" V OECD pa so prepričani, da bo načrt deloval, med drugim je Pascal Saint-Amans, ki je nadziral pripravo načrta, dejal, da bodo podjetja vse težje izigravala davčne sisteme.

"Danes so ceste prosto pretočne. Jutri pa bodo morali tisti, ki se bodo želeli izogniti davkom, to delati prikrito. Cestišče pokrivamo z radarji," je pojasnil.

Načrt za preprečevanje izogibanja davkom, ki se nanaša na mednarodna podjetja s prihodki, višjimi od 750 milijonov evrov, bodo prihodnji teden pregledali finančni ministri skupine G20. Novembra naj bi ga nato pregledali še voditelji skupine.

V organizaciji med drugim pričakujejo, da bodo z načrtom med drugim preprečili zlorabo davčnih razlik med državami, prenašanje dobička v države z nižjo obdavčitvijo in poskrbeli za pregledno poročanje multinacionalk državnim davčnim upravam.