Sreda,
22. 6. 2011,
15.09

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Mercator Agrokor

Sreda, 22. 6. 2011, 15.09

7 let, 9 mesecev

Mercator z Agrokorjem opravil preliminarne pogovore

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vodstvo Mercatorja je tik pred skupščino družbe opravilo preliminarne pogovore z Agrokorjem glede izkazanega interesa za preučitev možnosti Mercatorjevega odkupa Agrokorjeve hčerinske družbe Konzum.

Vsebina pogovorov ni znana, Mercator in Agrokor pa bosta pogovore nadaljevala v prihodnjih tednih. Mercator je že v začetku letošnjega marca izkazal interes za preučitev možnosti odkupa Agrokorjeve hčerinske družbe Konzum, lastnik in predsednik uprave Agrokorja Ivica Todorić pa je prejšnji teden na vodstvo Mercatorja naslovil pisno pobudo za začetek pogovorov na to temo. Konzum je sicer največji hrvaški trgovec, Mercator pa na Hrvaškem zaseda drugo mesto med trgovci. "Opravili bomo dodatne pogovore" "Tik pred današnjo skupščino smo opravili preliminarne pogovore s Todorićem in njegovo ekipo. Dogovorili smo se, da o vsebini pogovorov ne bomo obveščali javnosti, v prihodnjih dveh, treh tednih pa bomo opravili dodatne pogovore," je novinarjem po skupščini povedal predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak in dodal, da bodo v primeru kakršnihkoli dogovorov delničarje in javnost tudi ustrezno obvestili. Povezava Mercatorja s Konzomum oziroma z vsakim tekmecem iz panoge bi po Debeljakovih besedah prispevala k okrepitvi tržnega deleža na vseh trgih, kjer skupaj poslujejo. "Rast s strateškimi povezavami je sestavni del strategije Mercatorja. Za nas je povezava z vsakim trgovcem v regiji, kjer delujemo, in v panogi, v kateri delujemo, zanimiva. Zato smo tudi poslali pobudo Agrokorju," je pojasnil.

Debeljak je poudaril, da pogovori Mercatorja z Agrokorjem niso v ničemer povezani s procesom skupne prodaje večinskega deleža največjega slovenskega trgovca, temveč se nanašajo na morebitno povezavo Mercatorja kot vodilnega trgovca v regiji s trgovskim delom koncerna Agrokor v skladu z izhodišči, ki jih je Mercator posredoval Agrokorju v začetku marca.

Podrobneje Debeljak ni želel komentirati Postopka prodaje večinskega paketa Mercatorja Debeljak ni želel podrobneje komentirati. Spomnil je, da je v zadnjih treh letih bilo veliko poskusov prodaje pretežno manjšinskih paketov delnic in uprava Mercatorja je skladno z zakonskimi možnostmi take postopke podprla, če so tako želeli lastniki. To sicer ni dolžnost uprave, je poudaril, so pa to storili zato, ker je stabilizacija lastniške strukture v interesu in v dobro družbe.

Uprava Mercatorja je zdaj dala pobudo za oblikovanje konzorcija za prodajo večinskega paketa delnice in prodaja je zdaj v fazi zbiranja finančnega svetovalca. "Če je več kot 50 odstotkov delnic na razpolago za prodajo, potem je smiselno, da se prodaja, če se vrši, vrši v okviru enotnega mednarodnega postopka," je pojasnil Debeljak.

Prvi mož Mercatorja je še zatrdil, da prodajni proces večinskega paketa družbe ne vpliva na morebitne prevzemne aktivnosti ali postopek monetizacije nepremičnin. Poslovne aktivnosti družbe so namreč začrtane s srednjeročno strategijo za obdobje 2011-2015, sprejet je tudi letošnji gospodarski načrt. "Mi neodvisno od prodajnih postopkov izvajamo začrtano strategijo in uresničujemo za letos začrtane cilje," je dejal Debeljak.

Skupščina je potekala mirno in hitro Skupščina delničarjev Mercatorja je sicer potekala mirno in hitro. Podprla je sklep o uporabi bilančnega dobička za leto 2010 v višini 40,4 milijona evrov, skladno s katerim se bo za izplačilo dividend namenilo 30,12 milijona evrov oziroma osem evrov bruto na delnico, preostanek bilančnega dobička v višini 10,3 milijona evrov pa bo ostal nerazporejen. Uprava in nadzorni svet sta dobila razrešnico za lani, delničarji pa so za revizorja za tekoče poslovno leto imenovali družbo KPMG Slovenija.

Na skupščini je bilo navzočih le 23,45 odstotka delničarjev; pretežni del bank in družbe iz skupine Pivovarna Laško se namreč skupščine niso udeležili zaradi omejitev v zvezi z uresničevanjem glasovalnih pravic in koncentracijo.