Ponedeljek,
30. 11. 2015,
10.16

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

AVK odstop

Ponedeljek, 30. 11. 2015, 10.16

7 let, 1 mesec

Krašek odstopil, so srž problema pritiski ali konflikt interesov?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Andrej Krašek odstopa z mesta direktorja agencije za varstvo konkurence (AVK), kot razlog pa navaja "nenehne pritiske". So pravi problem pritiski ali konflikt interesov?

"Poudariti želim, da moje zasebno življenje ni nikoli ogrožalo strokovnosti in nepristranskosti mojega dela in dela AVK. Je pa žal delo agencije moteno zaradi nenehnih pritiskov, ki smo jih s sodelavci deležni zato, ker smo opravljali svoje delo in se jim uspešno upirali. Osebno sem že več kot dve leti deležen zasledovanj, nedovoljenih snemanj, fotografiranj, izsiljevanj, blatenja v medijih in številnih anonimk. V zadnjih mesecih so se povečali tudi neposredni pritiski na mojo družino," je zapisal v današnjem sporočilu za javnost.

Dodal je, da v "okolju, ki dopušča takšna dejanja", ne želi več delati.

AVK vodil tri leta Krašek je vodenje AVK prevzel konec leta 2012. Oktobra 2014 je v medijih razkril, da so mu tajno sledili neznanci in nato na več naslovov posredovali njegove fotografije in videoposnetek z žaljivo vsebino. Potem ko je AVK novembra lani izdala odmevno odločbo o kartelnem dogovarjanju v zvezi s cenami pisarniškega materiala, je kot prvi v vladi Mira Cerarja odstopil minister za gospodarstvo Jožef Petrovič.

Pred dnevi pa se je znašel v središču očitkov o konfliktu interesov. Po poročanju Požareporta naj bi intimno prijateljeval z odvetnico Matejo Čuk iz odvetniške družbe Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji, ki zastopa stranke v postopkih. Krašek in Čukova naj bi se v vsaj petih primerih, o katerih je odločal AVK, znašla na nasprotnih bregovih. Gre za odločanje o koncentracijah Sija in Perutnine Ptuj, Agrokorja in Adriatica.net, Gen-I in Elektro energije, Wire Tehnology in Trafilerie Industriali ter Dinos, Gorenje Surovina družba za predelavo odpadkov in Unire, je poročal Požareport.

Krašek je moral v preteklosti tudi pojasnjevati, kako je on oziroma njegova soproga Maja Kezunović Krašek ob njuni hiši v Šmarju Sapu kupila zazidljivo zemljišče, za katerega ni najela posojil.

Odmevnejše Kraškove odločitve Med odmevnejšimi odločitvami v času Kraškovega mandata so koncentracija med Agrokorjem in Mercatorjem, ki ji ni nasprotoval, ter ugotavljanje zlorabe prevladujočega položaja pri Pro Plusu in Geoplinu, pa tudi kartelno dogovarjanje družb DZS, Mladinska knjiga trgovina in Extra Lux pri prodaji pisarniških potrebščin državni javni upravi.

V zadnjem času so bile med pomembnejšimi zelena luč združevanju Gen-I in Elektro energije ter Heinekenu za prevzem Pivovarne Laško.

Matičič: Taki funkciji pritiče tudi izpostavljenost Krašek se na številko, objavljeno na spletu, ne oglaša. Za komentar smo prosili njegovega predhodnika na mestu varuha konkurence Damjana Matičiča. Sprva nam je dejal, da ozadja zgodbe ne pozna in je ne more komentirati. Glede na to, kaj je prebral v medijih, pa ocenjuje, da gre za razmerje. "Če je odvetniška pisarna, ki ima pooblastilo, udeležena v postopkih, je na uradni osebi, da presodi, ali se je potrebno izločati," nam je dejal.

Pri tem je spomnil na odločbo ustavnega sodišča, po kateri se mora iz postopkov odločanja izločiti oseba, pri kateri obstaja zgolj videz pristranskosti. "Videz pristranskosti je izredno pomemben. Vsekakor mora funkcionar na čelu organa ščititi ugled institucije, zato se predpostavlja, da so to osebe z integriteto.

Na vprašanje, kako se je sam na položaju takratnega urada za varstvo konkurence (lani se je ta preoblikoval v agencijo) soočal s pritiski, pa odgovarja: "To je izjemno zahteven položaj, ki prinese tudi določeno izpostavljenost. Pomembno je, da človek sledi moralnim načelom, strokovnosti in zakonitosti."