Ponedeljek, 19. 10. 2015, 10.04
7 let, 9 mesecev
Kako bo upočasnitev kitajskega gospodarstva vplivala na globalne razmere?
Bruto domači proizvod (BDP) se je namreč v tretjem četrtletju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 6,9 odstotka, kažejo najnovejši podatki kitajskega statističnega urada. To je najmanj v zadnjih šestih letih.
Nekateri poznavalci celo dvomijo o točnosti vladnih podatkov. Namigujejo namreč, da so ti politično zmanipulirani in so dejansko še slabši. Kitajski statistični urad je namreč ob objavi podatkov zapisal, da gre sicer za upočasnitev, a da gospodarstvo še vedno beleži zadovoljivo rast.
Slabi statistični podatki so zjutraj že zaznamovali azijske borze. Na borzi v Tokiu je vodilni indeks Nikkei izgubil 0,88 odstotka, v Šanghaju se trguje 0,42 odstotka pod izhodiščem, v Hongkongu pa se je osrednji indeks znašel 0,41 odstotka nižje.
Današnji podatki so tudi prva uradna potrditev, da so bili strahovi vlagateljev glede kitajskega gospodarstva, ki so se po presenetljivi devalvaciji juana v avgustu pokazali s krepkim padcem na kitajskem kapitalskem trgu, na mestu.
"Napovedi gospodarske rasti Kitajske za letos znašajo 6,8 odstotka, za prihodnje leto pa 6,5 odstotka. Cilj gospodarske politike na Kitajskem ni preseganje tega trenda, saj bi to pomenilo korak v napačno smer. Kitajska bi namreč morala za spodbuditev gospodarske rasti angažirati čedalje več enot kredita, kar bi bilo v nasprotju z delovanjem zadnjih let, hkrati pa ne bi imelo želenega učinka. Na drugi strani pa je nevarnost, da bo zaradi upočasnjene gospodarske rasti prišlo do rastočih težav v gospodarstvu in tudi pri razpoloženju prebivalstva. Primer teh težav je ocena, da se delež slabih posojil pri velikih državnih bankah že bliža desetim odstotkom," pojasnjuje upravljavec Peter Jenčič iz družbe Alta Skladi.
Jenčič še poudarja, da ima upočasnitev Kitajske velik vpliv tudi na globalne razmere, saj nižja kitajska gospodarska rast sovpada z zmanjšanimi deviznimi rezervami (zaradi branjenja valute ob odlivih kapitala), šibkejša valuta pošilja deflacijske valove v Evropo, ZDA in na Japonsko (zaradi česar je vsaj Fed septembra pustila obrestno mero rekordno nizko), povečuje se delež slabih posojil v kitajskem bančnem sektorju…
"Po mojem mnenju jo bodo najslabše odnesle države, ki so preko zunanje trgovine zelo odvisne od sodelovanja s Kitajsko in so v preteklosti pomemben vir financiranja za ustvarjanje kapacitet po meri Kitajske dobile na mednarodnih trgih kapitala," še sklene Jenčič.