Sreda,
17. 12. 2014,
15.06

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Rusija Ukrajina

Sreda, 17. 12. 2014, 15.06

7 let, 1 mesec

Kaj Slovenci kupujemo v ruski trgovini? Kaviar.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ruska valuta, rubelj, je v teh dneh dosegla rekordno nizko vrednost, ob tem pa smo obiskali trgovino Čeburaška, ki se je kot prva rusko-ukrajinska trgovina uveljavila na slovenskem trgu.

Ruska valuta, rubelj, izgublja vrednost zaradi padajočih cen nafte in zahodnih sankcij, uvedenih zaradi ukrajinske krize, ki načenjajo rusko gospodarstvo. Trenutno je en evro vreden okoli 85 rubljev, toda razkoraki med nakupnimi in prodajnimi tečaji bank namigujejo, da se pričakujejo nadaljni padci vrednosti ruske valute. Slovenski izvozniki v Rusijo že govorijo o visokih izgubah, o tem, kako bo nizka vrednost rublja vplivala na posel, pa smo vprašali tudi Nadiyo Belets, lastnico rusko-ukrajinske trgovine Čeburaška v Ljubljani in Mariboru.

"Stranke nas večinoma ne sprašujejo o dogajanju v Rusiji, bolj aktualne so razmere v Ukrajini. Glede padca vrednosti rublja pa se mi sploh ne zdi, da bi Rusi, ki jih poznam in tu živijo, kaj preveč analizirali. S tem se več ukvarjajo vsi drugi. Kar zadeva naše trgovine in cene, trenutno ni sprememb. Dokumenti so podpisani po določenih cenah, kako bo naprej, pa bomo še videli," nam je pojasnila Beletsova, ki v Sloveniji živi že 12 let.

Prodajalno obiskujejo Rusi, Slovenci in tudi Ukrajinci Med obiskom njene trgovine v ljubljanskem trgovskem središču Murgle nas je sprejela prodajalka Viktorija, ki prihaja iz Rusije. V ruščini je najprej postregla stranki v krznenem plašču, nato pa naju s fotografom nagovorila v slovenščini. Jih obiskujejo večinoma Rusi? "Sploh ne, k nam prihajajo tudi Slovenci in Ukrajinci," je pojasnila Viktorija, ki tekoče govori oba jezika, a pravi, da je bilo učenje slovenščine zelo težko. Slovenci večinoma kupujejo kaviar "Slovenci se sicer velikokrat bojijo kupovanja in poskušanja nove, tuje hrane, ampak imamo veliko strank, ki so ob obisku Rusije ali njenih sosednjih držav spoznali tamkajšnjo kulturo. Veliko je tudi takšnih, ki tu odkrijejo nekaj, česar v drugih trgovinah ni mogoče dobiti, poskusijo, jim je všeč in se vrnejo," nam je povedala Viktorija.

Rusi kupujejo vse po vrsti, saj stvari dobro poznajo. Slovenci večinoma kupujejo kaviar, ribe, sladice, ruske čaje, navadili pa so se tudi na pelmene in varenike, zvitke testa, polnjene z mesom, krompirjem ali skuto – nekaj sorodnega raviolom.

Hrano uvažajo iz držav nekdanje Sovjetske zveze V ruski trgovini najdemo klasične ruske specialitete, hrano pa uvažajo tudi iz drugih nekdanjih držav Sovjetske zveze. Brezov sok na primer uvažajo iz Belorusije, vino iz Gruzije, veliko stvari pa je tudi iz Ukrajine, Armenije, Moldavije, pa tudi Litve in Latvije.

Ob večerji z Rusi najprej pomislimo na vodko in kaviar, Viktorija pa pojasni, da radi pijejo tudi brezov sok, ruski čaj in penino, pojejo veliko ribjih konzerv, kaviar pa postrežejo na majhnih palačinkah.

Babuške za krepitev otrokovih motoričnih sposobnosti V ruski trgovini pa poleg hrane najdemo tudi spominke, od babušk oziroma matrjošk, knjig in lesenih šatulj do ruskih kučem in parfumskih vodic.

"Babuške ljudje kupujejo za darila otrokom, saj z zlaganjem krepijo motorične sposobnosti," pojasni Viktorija. Lesena figurica je namreč votla, v njej se skriva manjši votel kipec, v njem še manjši, zložijo pa se lahko le po vrstnem redu in velikosti. Praviloma jih naj bi bilo najmanj pet, predstavljajo pa družinsko srečo, materinstvo in ljubezen.