Nedelja, 10. 12. 2023, 22.00
9 mesecev, 2 tedna
Pravni nasvet
Je prodaja idealnega deleža v hiši sploh mogoča "potiho"?
Po smrti staršev in starih staršev smo štirje lastniki podedovali hišo v Ljubljani, vsak eno četrtino v idealnih deležih. Jaz bi svojo četrtino prodal, pa me zanima, ali lahko prodam, ne da bi preostale o prodaji obvestil, in kako naj novi lastnik potem uveljavlja svoj delež? Martin Ž.
Pravnik na dlani odgovarja:
Lastninska razmerja ureja stvarnopravni zakonik, ki ureja tako področje pridobitve lastninske pravice kot solastninska razmerja oziroma odnose med solastniki. Eden od načinov pridobitve lastninske pravice je tudi dedovanje.
Stvarnopravni zakonik določa pojem solastnine v 65. členu, in sicer pravi, da ima več oseb solastninsko pravico na nerazdeljeni stvari (solastniki), če je delež vsakega izmed njih določen v sorazmerju s celoto – idealni delež. Če solastniški deleži niso določeni, se domneva, da so enaki.
Naslednji, 66. člen določa, da ima solastnik pravico imeti stvar (nepremičnino) v posesti in jo skupaj z drugimi solastniki uporabljati sorazmerno njegovemu deležu, ne da bi kršil pravice drugih solastnikov. Iz vašega vprašanja sicer ne izhaja, ali vi uporabljate predmetno nepremičnino.
Tretji odstavek 66. člena pa določa, da imajo drugi solastniki pri prodaji predkupno pravico. Če gre za več solastnikov, lahko vsak od njih uveljavlja predkupno pravico v sorazmerju z njegovim deležem.
Predkupno pravico določa stvarnopravni zakonik tudi v 124. členu, torej da imajo solastniki pri prodaji posameznega dela nepremičnine predkupno pravico. V tem primeru gre za solastnino v nepremičnini, ki je etažno razdeljena in nima več kot pet solastnikov.
Glede na navedbe iz vprašanja je jasno, da imajo drugi trije solastniki na vašem deležu predkupno pravico.
V primeru, da želite svoj solastninski delež v idealnem deležu do ene četrtine prodati, morate o prodaji torej obvestiti vse preostale solastnike ter jim omogočiti nakup po vnaprej določeni ceni. Šele po njihovi izjasnitvi, da predkupne pravice ne uveljavljajo, lahko za enako ceno, ki ste jo navedli njim, prodate svoj solastninski delež tretji osebi. Tretja oseba bi potem z nakupom deleža vstopila v enako razmerje do drugih solastnikov, kot ga imate zdaj vi, torej bi lahko skupaj z drugimi solastniki uporabljala nepremičnino sorazmerno svojemu deležu, ne da bi kršila pravice drugih solastnikov.