Francoski zunanji minister Alain Juppe je potrdil novico, da je EU dosegla načelen dogovor o prepovedi uvoza nafte iz Irana.
Kot je povedal, bo uradna odločitev o embargu na iransko nafto predvidoma sprejeta na zasedanju zunanjih ministrov držav članic EU 30. januarja.
Pred uvedbo embarga je potrebno pomiriti nekatere "evropske partnerje"
Kot je na novinarski konferenci s portugalskim kolegom Paolom Portasom v Lizboni pojasnil Alain Juppe, je treba pred uvedbo embarga pomiriti nekatere "evropske partnerje", ki so v večji meri odvisni od uvoza nafte iz Irana, in jim ponuditi "alternativne rešitve". "A alternativne rešitve obstajajo in menim, da lahko ta cilj dosežemo do konca januarja," je dejal.
Neimenovani evropski diplomati so pred tem povedali, da v EU že obstaja načelen dogovor o embargu, a da bo pred sprejetjem dokončne odločitve potrebnega še nekaj dela. Pogajanja naj bi se sedaj vrtela predvsem okoli datuma, ko naj bi embargo stopil v veljavo.
Konec decembra so države uvoznice nafte pristale na možnost embarga
Države članice EU so glede prepovedi uvoza iranske nafte, ki bi pomenila pomembno zaostritev že obstoječih sankcij proti Iranu zaradi njegovega jedrskega programa, razdeljene. Kot je povedal omenjeni diplomat, pa je bil konec decembra dosežen pomemben preboj, ko so Grčija, Španija in druge države, ki v večji meri uvažajo to nafto, pristale na možnost embarga. Zanj si sicer že nekaj časa prizadevata predvsem Francija in Velika Britanija.
V letu 2010 je nafta iz Irana predstavljala 5,8 odstotka celotnega uvoza te surovine v EU, s čimer je bil Iran peti največji dobavitelj nafte uniji za Rusijo, Norveško, Libijo in Savdsko Arabijo. 14,6 odstotka iranske nafte je uvozila Španija, 14 odstotkov Grčija, 13,1 odstotka pa Italija.