Torek,
24. 2. 2015,
16.39

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

denar obveznice

Torek, 24. 2. 2015, 16.39

7 let, 9 mesecev

Donos na slovenske obveznice najnižje po prevzemu evra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Donos do dospelosti slovenskih desetletnih obveznic z zapadlostjo septembra 2024 se je danes znova znižal.

Okoli 14.30 je donos na slovenske desetletne obveznice na elektronski borzi MTS znašal 1,35 odstotka, kar je 0,07 odstotne točke manj kot ob začetku današnjega trgovanja in pomeni novo najnižjo vrednost od vstopa Slovenije v območje evra.

Donosi na obveznice preostalih ranljivejših članic območja evra se danes večinoma ne spreminjajo bistveno in se gibljejo okoli izhodišča. Opaznejši je le padec donosa na grške obveznice, ki je s ponedeljkovih 9,94 odstotka padel na 8,90 odstotka.

Zahtevan donos na desetletne nemške obveznice je popoldne znašal 0,39 odstotka, kar je 0,01 odstotne točke nad izhodiščem. Pribitek slovenskih obveznic na desetletne nemške obveznice, ki veljajo za referenčne v območju evra, tako trenutno znaša 0,96 odstotne točke.

Donos na državne dolžniške vrednostne papirje Slovenije, za katero se je pred časom ugibalo, ali bo morda potrebovala mednarodno finančno pomoč, se že nekaj časa postopno znižuje.

Zaradi špekulacij o morebitni pomoči Sloveniji se je začel donos močno zviševati marca 2013, obrestna mera pa je aprila 2013 za kratek čas presegla psihološko mejo sedmih odstotkov, ki po mnenju stroke državam na dolgi rok ne omogoča več vzdržnega zadolževanja.

Ko se je decembra 2013 izkazalo, da bo Slovenija banke sposobna sanirati sama, se je pritisk na državo umiril. Izboljševati so se začele tudi razmere v gospodarstvu, država pa ima trenutno eno najvišjih gospodarskih rasti v Evropi.

Sredi januarja lani, na primer, se je donos na slovenske desetletne obveznice gibal še na ravni okoli štirih odstotkov in pol.