Sreda, 30. 7. 2014, 9.15
7 let, 3 mesece
Čigave naložbe so prenesene na Hypovo interno slabo banko
Hypo Alpe-Adria-Bank Slovenija je na začetku junija na interno slabo banko prenesla slabe naložbe in posojila, ki jih je banka Hypo odobrila v Sloveniji. Po podatkih, ki so jih pridobili na Dnevniku, so nasedla posojila, ki jih je slovenski Hypo prenesel na podjetja iz skupine Heta Asset Resolution, razdelili v tri skupine, pišeta Primož Cirman in Tomaž Modic.
– Posojilo podjetju Tridana, ki je zgradilo poslovno-stanovanjski objekt Situla ob železniški postaji v Ljubljani, je 70 milijonov evrov vredna največja posamična naložba, prenesena na slabo banko. Tridana je bila v manjšinski lasti nekdanjega prvega urbanista Mestne občine Ljubljana Igorja Jurančiča.
– Hypo je bil eden glavnih financerjev Tosame, ki jo je lastniško prevzel in izčrpal Boštjan Nagode.
– Za več kot dva milijona švicarskih frankov posojil je dobil Marsel Šalamon, lastnik pekarskega podjetja Rogljiček. – Dva milijona evrov je junija 2010 dobil Marjan Mikuž, znan iz zgodbe s preprodajo zemljišč Luki Koper. Večmilijonske posle njegovega podjetja Premik Net, ki je od ponedeljka v stečaju, je financiral Hypo.
– Hypo je že pred leti tri milijone evrov vredno hipoteko vpisal na nepremičnine, ki so bile pred leti v lasti podjetja Sar Inženiring. Njegov solastnik je družba Electa Damijana Jankovića. Hypo je Jankovićem s 5,6 milijona evri financiral tudi nakup zemljišča na Ljubljanskem barju, na katerem je poskušala Electa za vnaprej izbranega kupca zgraditi stanovanjsko naselje Vrtno mesto Sibirija.
– Podjetje JPM, ki ga kriminalisti preiskujejo v povezavi z nekdanjim prvim možem CPL Alojzijem Kramljakom.
– Podjetje Nikom Nikole Mušiča je znano po propadlem letalskem prevozniku Linxair.
– Podjetje Urbano KC Stojana Urbana je gradilo stanovanjsko-poslovni kompleks v Komendi.
– Podjetje Finea, ki je bilo tesno poslovno povezano z NKBM v času Matjaža Kovačiča.
– Hypo je s 3,5-milijonskimi sredstvi neuspešno podprl nepremičninski projekt Urbana oaza na Viču v Ljubljani, ki si ga je zamislil Mihael Karner oziroma podjetje Velinvestment.