Četrtek,
27. 2. 2014,
16.37

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Mercator Agrokor

Četrtek, 27. 2. 2014, 16.37

7 let, 9 mesecev

Bodo podaljšali rok za prodajni sporazum za Mercator?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V petek se izteče podaljšani rok za veljavnost pogodbe, sklenjene junija lani, o prodaji 53 odstotkov največjega slovenskega trgovca hrvaškemu Agrokorju.

V Pivovarni Laško po informacijah STA ne verjamejo, da bodo pogodbo znova podaljšali, časnik Finance pa medtem poroča, da podaljšanje bo, in sicer do konca maja.

Kot pojasnjujejo viri STA, v Pivovarni Laško, ki skupaj s Pivovarno Union in Radensko prodaja največji, 23,34-odstotni delež slovenskega trgovca, dvomijo o novem podaljšanju pogodbe. Njihov dvom naj bi bil povezan predvsem z avstrijsko banko Hypo Alpe Adria, ki prodaja dva odstotka Mercatorja. Ta banka želi namreč s prodajo svojega deleža zaradi slabega poslovanja iztržiti čim več, ponudba Agrokorja pa bi bila lahko zanjo neustrezna.

V Novi Ljubljanski banki dogajanja v zvezi s prodajo ne smejo komentirati V Novi Ljubljanski banki, ki ima v lasti 10,75 odstotka Mercatorja, medtem dogajanja v zvezi s prodajo, kot so poudarili, ne smejo komentirati in ga tudi ne bodo.

Finance medtem pišejo, da bo novo podaljšanje roka za sklenitev pogodbe o prodaji podpisano, in sicer tokrat do konca maja, ko naj bi bil ves postopek končan.

V petek se izteče podaljšani rok za izpolnitev pogoja o prestrukturiranju Mercatorjevega dolga in s tem za veljavnost pogodbe o prodaji Mercatorja, sklenjene junija lani.

Če dogovora ne bo, se lahko Agrokor iz posla umakne brez plačila odškodnine Prestrukturiranje milijardnega dolga največjega slovenskega trgovca je pogoj za prehod v tisto fazo posla, ko bo moral Agrokor, sam ali v navezi s partnerji, zagotoviti sredstva za financiranje nakupa in nato tudi za financiranje dokončnega prevzema največjega slovenskega delodajalca med podjetji. Če dogovora ne bo, se lahko Agrokor glede na sklenjeno pogodbo iz posla umakne brez plačila odškodnine.

Banke upnice bi morale sprva že do konca januarja sporočiti, v kakšno prestrukturiranje posojil Mercatorju bi privolile. A se o tem še niso dogovorili, zato je Agrokor rok najprej podaljšal do 5. februarja. Ker dogovora spet ni bilo, je nato predlagal podaljšanje do konca meseca.

Prodajalci so to sprejeli, konzorcij pa je tako v primežu bank upnic. Medtem ko si prodajalci želijo kupnino čim bližje dogovorjenim 120 evrom za delnico, je cilj bank, da od Agrokorja dobijo čim več prek dokapitalizacije Mercatorja, saj bi s tem dobile nazaj posojila.

Vse skupaj še bolj zapleta dejstvo, da je med prodajalci tudi nekaj bank Najbolj neomajni naj bi bili avstrijski banki Erste in Raiffeisen, vse skupaj pa še bolj zapleta dejstvo, da je med prodajalci nekaj bank.

Minuli teden naj bi predstavniki bank in Agrokorja po neuradnih informacijah medijev vendarle dosegli napredek v pogajanjih. Avstrijski banki Erste in Raiffeisen naj bi tako nekoliko popustili, a dogovora z največjimi bankami upnicami še vedno ni.

V prodajnem konzorciju trgovca so še NKBM (5,24 odstotka), GB Kranj (3,80 odstotka), Prvi faktor - Faktoring Beograd (3,35 odstotka), Banka Koper (2,07 odstotka), NFD 1 (1,01 odstotka), Banka Celje (0,88 odstotka) in NFD Holding (0,74 odstotka).