David Kos

Četrtek,
18. 9. 2014,
14.25

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

podgane

Četrtek, 18. 9. 2014, 14.25

7 let, 9 mesecev

Bo rastoči trg podganjega mesa zavzel tudi slovenska gospodinjstva?

David Kos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Številne nenavadne jedi iz eksotičnih živali, ki v nekaterih okoljih veljajo za specialitete, so za Slovence povsem neužitne. Lahko rastoči trg podganjega mesa zavzame tudi slovenske krožnike?

Podganjega mesa v zahodnih kulturah ne povezujemo z uživanjem na krožnikih, saj nadležne glodalce povezujemo predvsem s slabimi higienskimi navadami. A drugače je v nekaterih jugovzhodnih azijskih državah, kjer podgane na krožnikih niso redkost. Celo več, povpraševanje se vsako leto povečuje.

V zadnjih 15 letih se je posel s podganjim mesom po nekaterih ocenah skoraj podeseteril. Glavni dobavitelji podganjega mesa izvirajo iz Kambodže, a ga zaradi višje cene večinoma izvozijo v sosednji Vietnam. Na vrhuncu sezone ga tja prodajo prek dve toni dnevno.

Poljske podgane bolj čiste od piščanca Seveda ne govorimo o podganah, ki v razvitem svetu živijo predvsem v kanalizaciji in katerih meso je biološko močno oporečno, temveč o poljskih podganah. Prostrana kamboška riževa polja so namreč polna podgan, ki se prehranjujejo z riževimi stebli. Tamkajšnji kmetje trdijo, da so bolj čiste živali kot piščanci ali race. Ker riž za večino tamkajšnjega prebivalstva predstavlja edino hrano, ki jo imajo v izobilju, so jih nesrečni kmetje primorani loviti že zaradi zaščite pridelka. Večinoma jim nastavljajo pasti, na noč pa posamezniki ulovijo do 25 kilogramov podgan.

Vrhunec lova na podgane predstavljajo poletni meseci, ko so zaradi žetve ob njim najljubšo hrano. Starejši prebivalci se spominjajo, da so jih prav podgane rešile lakote med državljansko vojno. Najbolj priljubljene so majhne podgane, nad večjimi pa le vihajo nos, saj imajo predebel kožuh.

Najbolj okusna jetra in bedra, okus boljši od svinjine Medtem ko se podgane v mestih prehranjujejo predvsem z odpadki, in zato niso primerne za v lonec, se meso poljskih bratrancev zaradi prostega gibanja in rastlinskega prehranjevanja šteje za poslastico. Meso je po navedbah njegovih uživalcev zelo podobno svinjskemu. Pripravi se ga lahko na žaru, v juhi, ocvre ali pa zmelje v pašteto. Najbolj okusna so jetra in bedra, številnim pa je meso okusnejše od svinjine.

Slovenski kuhar Janez Bratovž, ki ga ne ceni le slovenska, temveč vse bolj tudi mednarodna kulinarična srenja pravi, da je v svoji prestižni restavraciji pripravljal že številne jedi iz nenavadnih sestavin, a iz podganjega mesa še nikoli. "Tega si niti ne želim. Čeprav sem že marsikaj jedel in nimam predsodkov do določene hrane, je podgana edina žival, ki je ne morem niti videti. Tudi če bi vse vrhunske restavracije ponujale jedi iz podganjega mesa, tega v svoji restavraciji ne bi uvrstil v ponudbo," je odločen Bratovž, ki se strinja, da so bedra verjetno edini kos podgane, iz katerih je smiselno pripraviti obrok.

Podobnega mnenja je tudi njegova stanovska kolegica Ana Roš, ki sicer dopušča možnost, da je ob obisku Azije morda celo okusila podganje meso, a tega ni vedela. "Zavestno ga verjetno ne bi naročila," pravi.

Zaradi predsodkov podganjega mesa Slovenci ne bomo jedli Se pa edina ženska, ki je bila povabljena v odmevni kuharski projekt Cook It Raw, v katerem so bili zbrani najboljši kuharji sveta, spominja potovanja po Vietnamu, kjer so jedli precej na slepo. Najbolj ji je ostal v spominu dogodek iz restavracije v Hanoju, kjer so bili jedilni listi napisani zgolj v domačem jeziku. "Po okusnem kosilu smo začudeno ugotovili, da smo v bistvu naročili mačko," se zasmeji Roševa, ki meni, da imamo Slovenci precej predsodkov do posameznih jedi. Zato še ne pričakuje ponudbe ščurkov, mravelj in podobnih živali na slovenskih krožnikih.

"Jedi pripravljene iz golobov so običajno prisotne v vseh gurmansko razvitih državah, ponujali smo jo tudi v naši restavraciji. A večina gostov ni bila navdušena nad to specialiteto," razlaga Roševa in pojasni, da kljub dejstvu, da so ti golobi načrtno vzrejeni samo za prehrano, ima večina gostov vseeno v mislih umazane golobe iz beneškega trga svetega Marka.