Torek,
22. 1. 2013,
16.22

Osveženo pred

3 leta, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Peking smog onesnaževanje

Torek, 22. 1. 2013, 16.22

3 leta, 6 mesecev

Peking pogumno stopil v boj proti smogu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Med prebivalci Pekinga se širi nezadovoljstvo, saj je zrak v metropoli vse slabši, zato bodo v kitajski prestolnici poostrili ukrepe proti onesnaževanju.

Vršilec dolžnosti pekinškega župana Wang Anshuan je v mestnem svetu povedal, da bodo v okviru okrepljenega boja proti onesnaženju s cest umaknili 180 tisoč starih vozil in spodbujali uporabo okolju bolj prijaznih avtomobilov.

Peking bodo naredili bolj zelen V 44 tisoč starejših, enonadstropnih zgradbah bodo zamenjali zastarele ogrevalne sisteme in ogrevanje na premog nadomestili z bolj zelenimi alternativami. Zaprli bodo še 450 tovarn, ki najbolj obremenjujejo okolje. Obenem bodo naredili Peking bolj zelen, je še poudaril Wang. V naslednjih letih bodo namreč pogozdili 66.000 hektarjev površin, tako da bo gozd pokrival 40 ali več odstotkov mesta.

V minulih tednih je obsežna območja severne Kitajske, vključno s Pekingom, prekril gost smog. Vidljivost je bila ponekod manjša od 100 metrov, zaradi česar so morali med drugim odpovedati letalske polete. Oblasti so za zmanjšanje onesnaženosti odredile ustavitev del na gradbiščih in zaprtje tovarn v Pekingu.

Meja onesnaženosti 40-krat večja od zgornje meje Na vrhuncu onesnaženosti so merilne naprave v Pekingu izmerile 993 mikrogramov manjših trdih delcev v kubičnem metru zraka, kar je skoraj 40-krat več od zgornje meje Svetovne zdravstvene organizacije. Po poročanju medijev se je število bolnikov z dihalnimi težavami ob tem močno povečalo.

Državni mediji so povzemali strokovnjake, da je za smog krivo brezvetrje, saj naj bi se megla pomešala s škodljivimi izpusti, ki jih je pozimi zaradi kurjenja premoga še posebej veliko, nato pa se ujela med gorovja severno in zahodno od prestolnice.

Za onesnaženost kriva tudi hitra rast prebivalstva Poleg tega naj bi k vse hujšemu onesnaženju pomembno prispevala hitra rast prebivalstva. V začetku leta 2008 je imel Peking "le" 16,3 milijona ljudi, konec leta 2012 pa že 20,7 milijona.