Sreda,
28. 9. 2016,
17.24

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83

1

Natisni članek

Natisni članek

Space X Mars Elon Musk

Sreda, 28. 9. 2016, 17.24

7 let, 1 mesec

Elon Musk želi kolonizirati Mars (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83

1

Elon Musk SpaceX | Foto Getty Images

Foto: Getty Images

Direktor ameriškega vesoljskega podjetja SpaceX Elon Musk je v torek predstavil načrt za začetek zasebnih misij, s katerimi bi lahko na Mars prevažali bodoče prebivalce. Cilj je zmanjšati stroške poleta na Mars z zdajšnjih desetih milijard na 200 tisoč ameriških dolarjev, kolikor v ZDA znaša povprečna cena stanovanja.

"Ne moreš ustvariti samozadostne civilizacije na Marsu, če cena vozovnice znaša deset milijard ameriških dolarjev na osebo," je Musk dejal v video nagovoru udeležencev mednarodnega astronavtskega kongresa v mestu Gualadajara v Mehiki. Ceno bi znižali kljub enaki opremi.

Mars je najboljši cilj za človeško kolonizacijo

Poudaril je, da dolgoletno preživetje človeške vrste zahteva, da postane multiplanetarna vrsta, kar pomeni, da bi ljudje živeli na več planetih. Najprej bi se lahko naseljevali znotraj Zemljinega osončja, pozneje pa tudi zunaj njega, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Mars je najboljši cilj za človeško kolonizacijo, za gradnjo samozadostnega mesta z milijonom prebivalcev pa bi potrebovali med 40 in sto let, je izpostavil direktor zasebnega podjetja SpaceX.

Splošna strategija vključuje uporabo vesoljskega plovila, ki bi ga lahko uporabili večkrat, prepeljali pa bi najmanj sto ljudi. Za proizvodnjo goriva bi uporabili ogljikov dioksid in vodo, ki sta na voljo na Marsu.

Potovali bi vsakih 26 mesecev, ko sta Zemlja in Mars v najugodnejšem položaju za let. Musk medtem pričakuje, da bi prvi ljudje odpotovali leta 2024, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Težave z raketo Falcon 9

SpaceX je sicer eno od dveh zasebnih podjetij, s katerima ameriška vesoljska agencija Nasa sodeluje pri dostavi tovora na Mednarodno vesoljsko postajo. Pri tem uporabljajo kapsulo Dragon, ki jo namestijo na raketo Falcon 9, ki jo je mogoče uporabiti večkrat.

Podjetje je imelo v preteklosti številne težave s pristajanjem rakete Falcon 9 na plavajoči platformi, medtem ko je dvakrat izvedlo uspešen pristanek na kopnem. Na Floridi pa je na začetku meseca raketa eksplodirala med preizkusom.