Matic Tomšič

Nedelja,
24. 11. 2013,
13.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Samsung

Nedelja, 24. 11. 2013, 13.14

8 let, 7 mesecev

Samsung bo oči morda skeniral že s telefonom Galaxy S5

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Južnokorejska multinacionalka je pri ameriškem patentnem uradu pred kratkim prijavila tehnologijo za prepoznavo očesnih šarenic. Naprave nove generacije bomo tako morda odklepali kar z očmi.

Programska oprema najboljših Samsungovih pametnih telefonov ta hip, Galaxy S4 in Galaxy Note 3, s prvinami Smart Stay in Smart Scroll že izkorišča vgrajene senzorje za zaznavanje obraznih potez, a je glede na izkušnje z obema napravama zadeva še vedno v povojih. Razmere se lahko spremenijo že z prihodnjo generacijo najbolj prestižnih galaxyjev, saj Samsung sledi Applovemu zgledu in se zateka k biometriji, le da namerava stvar popeljati še korak dlje.

Kot vemo, je Apple telefone iPhone 5S v upanju na okrepljeno varnost opremil s čitalci prstnih odtisov (TouchID), ki so namenjeni predvsem odklepanju in zaklepanju telefona in operacijskega sistema. Skupnost je hitro dokazala, da je sistem mogoče obiti razmeroma preprosto, zato je Samsung krenil v drugo smer – k prepoznavanju očesnih šarenic. Tehnologija, ki že dolgo ni le znanstvena fantastika To je trenutno ena od najbolj zanesljivih metod biometrične identifikacije, saj ima prav vsaka šarenica (obroček, ki obdaja zenico in določa barvo oči) unikaten in precej zapleten vzorec, ki ga ustrezen čitalec prepozna že z večje razdalje. Poleg zelo hitrega iskanja ujemanj in velike odpornosti na kakršne koli poskuse prevare je ena od ključnih prednosti tehnologije lokacija šarenice, ta je del dobro zaščitenega, a obenem precej vidnega organa. V res skrajnih primerih (ali v filmih) je mogoče čitalce prstnih odtisov zaobiti z odsekanim prstom, medtem ko je šarenico brez izjemno preciznih kirurških instrumentov pravzaprav nemogoče odstraniti brez poškodovanja zelo občutljive barvite ploščice.

Nazaj k Samsungu – odklepanje telefona s senzorjem za zaznavanje oblike šarenice bi lahko popolnoma odpravilo potrebo ne le po vlečenju prsta prek zaslona, temveč kar po vnašanju kode PIN, postopek pa bi v primerjavi z obstoječimi podobnimi rešitvami, kot je mestoma precej nezanesljiv odklep s prepoznavanjem uporabnikovega obraza, minil precej hitreje. Vprašanje je sicer, ali ima Samsung še dovolj časa za razvoj tehnologije, da bi jo trgu lahko ponudil že s prihodnjo generacijo naprav –prihod telefona Galaxy S5 je po neuradnih podatkih napovedan že za prve mesece prihodnjega leta.