Skupina hekerjev iz Rusije, ki se jim je pred meseci že posrečil vdor v ameriško ministrstvo za zunanje zadeve, naj bi pridobila tudi dostop do občutljivih podatkov o predsedniku ZDA Baracku Obami.
Kot poroča CNN, so hekerji, ki naj bi delovali v Rusiji, že oktobra lani, domnevno s pomočjo spletnega ribarjenja oziroma phishinga, vdrli v računalniški sistem State Departmenta, ministrstva za zunanje zadeve ZDA. Od tam jih ameriškim oblastem kljub velikim prizadevanjem menda še ni uspelo izbezati, saj naj bi zaradi domnevne varnostne luknje vedno našli pot nazaj.
Vdor, ki so ga številni že označili za enega od najbolj dodelanih v zgodovini svetovnega spleta, naj se sicer ne bi končal pri State Departmentu. Hekerji so po pisanju CNN vstopili tudi v omrežje Bele hiše in pridobili občutljive podatke, ti sicer niso zaupni, o dnevnem urniku predsednika ZDA Baracka Obame.
Bela hiša zagotavlja, da so zaupni podatki ostali nedotaknjeni
Iz domovanja ameriškega predsednika so medtem zagotovili, da hekerjem ni uspelo vdreti v dobro zavarovani tajni računalniški sistem, piše CNN. Pridobili naj bi le dostop do omrežja za normalno komuniciranje, po katerem sicer krožijo tudi občutljivi podatki, vsekakor pa ne takšni, ki bi lahko v primeru kraje ogrozili nacionalno varnost.
Za Jamesa Clapperja, direktorja za obveščevalne dejavnosti ZDA, pa je po pisanju CNN poskus vdora v zavarovane strežnike Bele hiše, ki sicer ni obrodil sadov, dokaz, da je z obstoječo zaščito informacijskih sistemov političnega vrha ZDA nekaj narobe. Na zadnjem poročilu kongresu je namreč pozval h konkretnim spremembam, hekerske napade pa je označil za največjo grožnjo ameriški nacionalni varnosti.
Uradna Moskva: Vedno s(m)o krivi Rusi
Kremelj obtožbe, da hekerji izvirajo iz Rusije in da celo delajo po naročilu vlade, ostro zanika. Kot pravijo, Američani vedno najdejo razlog, da okrivijo Ruse, še piše CNN. Kdo bi jim zameril – ne nazadnje največji delež svetovnih hekerskih napadov izvira iz Rusije, od tam pa je tudi Jevgenij Mihajlovič Bogačev, najbolj iskan spletni kriminalec na svetu. Ameriška obveščevalna agencija FBI zanj ponuja kar tri milijone dolarjev.
Ruska vlada bi po besedah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova, če bi imela možnost, od vseh najbolje varovanih ameriških skrivnosti najraje izvedela informacije o pripravljenosti Bele hiše za reševanje najbolj aktualnih težav v svetu, pa piše ruska tiskovna agencija Tass.