Matic Tomšič

Ponedeljek,
23. 6. 2014,
12.02

Osveženo pred

7 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

kvantni računalnik Google Microsoft Matic Tomšič

Ponedeljek, 23. 6. 2014, 12.02

7 mesecev, 3 tedne

Počasni računalnik za 11 milijonov evrov

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Komercialni kvantni računalnik D-Wave 2, ki ga lahko za 11 milijonov evrov kupi vsakdo, je pred kratkim krepko pogrnil na preizkusu hitrosti pri opravljanju nalog povprečnega osebnega računalnika.

Kvantni računalniki so zelo verjetno prihodnost računalništva, a tehnologija je še vedno v plenicah. Kot so prejšnji teden družno ugotovili predstavniki Googla, Microsofta in švicarskega inštituta ETH, jih pri vsakodnevnih opravilih še vedno dohitevajo in celo pošteno prekašajo klasični hišni računalniki.

Zakaj je "kvantnik" včasih vendarle veliko hitrejši? D-Wave 2 je bil pri premlevanju nekaterih algoritmov od desettisočkrat cenejšega osebnega računalnika kar stokrat počasnejši. Od tri- do petkrat hitreje je končal le peščico malce zahtevnejših preizkusov.

Kvantni računalnik je namreč namenjen reševanju kompleksnih problemov, za katere bi klasični računalniki porabili celo večnost. Zanj posebej prirejene teste je sicer opravil skoraj 3600-krat hitreje od najzmogljivejših klasičnih računalnikov.

D-Wave: To je ena velika bedarija Ustanovitelj podjetja D-Wave Geordie Rose je preizkus zmogljivosti njegovega kvantnega deteta označil za "veliko bedarijo", saj naj bi "D-Wave 2 švicarski raziskovalci dobesedno ujčkali s prelahkimi algoritmi, ki bi jih lahko razrešil tudi kalkulator iz trafike."

Odgovoril mu je univerzitetni znanstvenik Matthias Troyer, ki je sodeloval pri junijskem preizkusu kvantnega računalnika in izsledke pozneje objavil v reviji Science. "Le kdo bi sestavil in za 15 milijonov dolarjev prodajal napravo, ki dandanes ne more početi praktično ničesar uporabnega?"